Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.02.2015

Te tytuły trzeba znać!

Z okazji 25. urodzin „Twój Styl" stworzył listę książek, które zdaniem redakcji „istotnie wpłynęły na naszą wyobraźnię w ostatnim ćwierćwieczu". Łączy je: Polska, polskie tematy i polscy pisarze.

W zestawieniu znalazły się książki naszych autorów: Marka Krajewskiego, Antoniego Libery i Wiesława Myśliwskiego. Wszystkie ksiązki dostępne na stronie www.znak.com.pl.

O Widnokręgu Wiesława Myśliwskiego
Niby nic, ale powstał Bildungsroman na miarę Hessego czy Musila. Sam autor czyta Widnokrąg jako powieść o miłości. Słuszna Nagroda Nike.

O Madame Antoniego Libery
Jeden z bardziej zaskakujących sukcesów literackich ćwierćwiecza. Powieść wielkiego beckettologa o dorastaniu w PRL i miłości do nauczycielski francuskiego niektórzy (na wyrost) nazywali „portretem artysty z czasów młodości". Madame, debiutancka powieść tłumacza, wbrew zapewnieniom autora ma wszelkie cechy autobiografii.

O Śmierci w Breslau Marka Krajewskiego
W Śmierci w Breslau wrocławski filolog klasyczny tworzy postać Eberharda Mocka, policjanta z przedwojennego Wrocławia (nawiasem, również filologa klasycznego) (...) Zbrodnia u Krajewskiego jest naturalistyczna, świat okrutny (i skrajnie mizoginiczny), a sam protagonista w końcu zmienia się w mordercę-mściciela. Pierwszy i najlepszy bohater Krajewskiego.

fot. jak

Książki