Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

22.05.2017

Ta księga miała być zakazana

Podobno najpierw subtelnie dopracowuje swoją każdą książkę, zbliża się do niej i przywiązuje, by potem mimo wszystko uwolnić się od niej i oddać ją w ręce innych.

Arturo Pérez-Reverte, znany nam ze świetnych łotrzykowskich, detektywistycznych i przygodowo-sensacyjnych powieści, pełnych domieszek miłości i seksu, takich jak: „Kapitan Alatriste" czy „Mężczyzna, który tańczył tango", postępuje w ten sposób również ze swoją najnowszą książką. Autor w ręce czytelników oddaje tym razem powieść „Misja. Encyklopedia", która dopracowana jest pod każdym względem, tak literackim, jak i fabularnym i dorównuje kunsztem formy, dynamicznością, a przede wszystkim tajemniczością jego poprzednim, uwielbianym przez fanów książkom.

Tym razem mistrz pióra odsłania przez nami nie pozwalającą na chwilę oddechu historię zdobycia przez Hiszpanów francuskiej Encyklopedii d'Alemberta i Diderota. To zakazane dzieło, przez szerokie kręgi uznane za heretyckie, jest jednocześnie księgą, wokół której skupił się niemalże cały osiemnastowieczny świat.

Jeśli myślicie, że to kolejna nudna książka historyczna, to jesteście w błędzie. Arturo Perez Reverte stworzył fabułę powalającą liczbą zagadek, tempem akcji i misternie zbudowanym napięciem, które spotęgowane jest wypełnieniem luk historycznych, istniejących w prawdziwych dokumentach, wydarzeniami do złudzenia przypominającymi rzeczywistość. Kusi czytelnika możliwością dociekania, gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda.

Ta książka porywa tak, że staniecie się jednym z pełnoprawnych, uwikłanych w niezliczone intrygi poszukiwaczy zakazanej, ale jednocześnie tak bardzo pożądanej przez wszystkich księgi.

 

Arturo Pérez-Reverte

Misja: Encyklopedia

Tłumaczenie: Joanna Karasek

Ta księga miała być zakazana

Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją. Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu wyklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.
Klimat osiemnastowiecznego Madrytu i Paryża, zakazana księga, nadciągająca rewolucja, historia przenikająca się ze współczesnością – Arturo Pérez-Reverte, autor bestsellerów, członek Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, od pierwszej strony uwodzi czytelnika, zadając mu szelmowskie pytanie: „Gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda?”.