Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.04.2015

„Szczygieł”– majowy must-have

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń literackich 2015 roku. Już 6 maja do polskich księgarń trafi Szczygieł Donny Tartt, nagrodzony jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich - Nagrodą Pulitzera 2014.

Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman.

Historia rozpoczyna się w Nowym Jorku, gdzie trzynastoletni Theo Decker z matką chowają się przed deszczem w Metropolitan Muzeum of Art. W muzeum chłopiec spostrzega dziewczynkę, Pippę, której widok sprawia, że serce bije mu mocniej. Nagle wybucha podłożona przez terrorystę bomba. Matka Theo ginie. Chłopiec wychodzi ze zgliszczy w szoku, ściskając w dłoni złoty pierścionek otrzymany od konającego nieznajomego oraz intrygujący obraz Szczygła, który spadł ze ściany w wyniku wstrząsu. Szczygieł będzie towarzyszył Theo w fascynującej, ale i pełnej niebezpieczeństw podróży przez życie...

Poniżej prezentujemy kilka recenzji tego literackiego majstersztyku:

Szczygieł to rarytas, który zdarza się tylko kilka razy w ciągu dekady: inteligentnie napisana literacka powieść, która trafia zarówno do serc, jak i umysłów czytelników. Stephen King

Szczygieł pokazuje, jak wiele oktaw potrafi objąć Donna Tartt. Jak idealnie potrafi połączyć to, co dzieje się tu i teraz, i czego można dotknąć, z problemami, które są uniwersalne. „New York Times"

Od pierwszych stron wiemy, dlaczego tak bardzo lubimy Donnę Tartt: wartka akcja, elegancki język, bohaterowie z krwi i kości, idealnie uchwycone miejsca. „Vanity Fair"

Tę książkę trzeba przeczytać! Czas, by Szczygła poznali polscy czytelnicy!

Donna Tartt

Szczygieł

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Jak daleko można się posunąć, by oszukać los?

Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.

Szczygieł będzie towarzyszył Theo w podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelne niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu.

Szczygieł to epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie do nowa, i o bezlitosnych kolejach losu.

Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatniej dekady – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera, Andrew Carnegie Medal for Excellence in Fiction i Malaparte Prize, była nominowana do National Book Critics Circle Award, Women’s Prize for Fiction i ALA Notable Books. Została wybrana najlepszą książką roku 2013 przez „New York Timesa”, znalazła się na listach najlepszych powieści wielu opiniotwórczych mediów.
Donna Tartt, nazywana nowym Dickensem, została uznana jedną ze stu najbardziej wpływowych osób według magazynu „Time”.