Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

23.05.2014

Spotkanie w Krakowie

W 70. rocznicę bestsellerowej premiery Tajnego Państwa portal Ciekawostki Historyczne zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą wokół książki Jana Karskiego. Wstęp wolny!

Rok 1944 nie przyniósł polskim sprawom nic dobrego. Wysiłki polskiego rządu w Londynie by powstrzymać Holocaust spełzły na niczym. Powstanie warszawskie zakończyło się klęską i rzezią. Polska znajdowała się w rękach Stalina i jego popleczników. Naszych sojuszników nic to nie obchodziło.

Właśnie wtedy na listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych przebojem wdziera się niezwykła książka Jana Karskiego - Tajne Państwo. Czy obudzi sumienie Ameryki? Czy Jan Karski - nie za pomocą dyplomatycznych rozgrywek - ale żywego i plastycznego opisu własnych doświadczeń zmieni bieg historii? Pewne jest tylko jedno w gąszczu kłamliwej propagandy jedynie na tych stronach zapisanych przez Karskiego można znaleźć odrobinę prawdy. Prawdy ciekawej, często zaskakującej i wciągającej równie mocno w 1944 roku, jak i dziś, równo siedemdziesiąt lat od amerykańskiej premiery Tajnego Państwa.
 

Spotkanie z: prof. Andrzejem Chwalbą

Data spotkania: Piątek, 23 maja 2014

Godzina: 19:00

Gdzie: Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12, Kraków)

Prowadzący: red. Kamil Janicki (CiekawostkiHistoryczne.pl, Znak Horyzont)

Jan Karski

Tajne państwo

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

ROK 2014 ROKIEM JANA KARSKIEGO W SETNĄ ROCZNICĘ JEGO URODZIN

Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz. Wpadł tylko raz. Torturowany przez Niemców, bojąc się, że zdradzi, targnął się na swoje życie. Ryzykując rozstrzelanie, przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy. Złożył przywódcom aliantów wstrząsający raport o nazistowskich zbrodniach. On pierwszy usiłował obudzić sumienie świata i zatrzymać Holokaust.

Nazywał się Karski. Jan Karski – najsłynniejszy kurier Polski Walczącej.

„Tajne państwo” ukazało się w Ameryce w 1944 roku i natychmiast stało się bestsellerem. W siedemdziesiątą rocznicę premiery legendarna książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu. Powinien ją mieć na półce każdy polski patriota.