Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

23.10.2015

Spotkania z Kristiną Sabaliauskaitė

Kristina Sabaliauskaitė, autorka porywającej powieści o XVII-wiecznym Wilnie, będzie gościć na tegorocznym Conrad Festival oraz na krakowskich Targach Książki.

„Silva rerum" to fenomen czytelniczy i jedna z dziesięciu najważniejszych litewskich książek ostatniego dziesięciolecia. Ta pierwsza powieść w tetralogii historycznej doczekała się już kilkunastu wydań, a Kristina Sabaliauskaitė na każdym spotkaniu z czytelnikami jest oblegana przez fanów.

Michał Nogaś z radiowej Trójki tak mówi o książce: „Muszę przyznać, że te 400 stron przeczytałem jednego dnia i dopiero w okolicach strony 30 zorientowałem się, że nie ma dialogów. Dobrze napisana, niezwykle ciekawa opowieść."

Harmonogram spotkań z autorką

23 października - Conrad Festival
14.00 - Sylwa obojga narodów. Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė, prowadzenie: Michał Nogaś. Piwnica pod Baranami.


24 października - Targi Książki w Krakowie
12.00-13.00 - stoisko Wydawnictwa Znak - C30 - podpisywanie książek
13.30-14.30 - Tożsamość Wilna: nowe narracje. Tomas Venclova Opisać Wilno, Kristina Sabaliauskaitė Silva rerum, Herkus Kunčius Litwin w Wilnie. W dyskusji wezmą udział Kristina Sabaliauskaitė, Herkus Kunčius, Tomas Venclova, moderator: Pawel Huelle
15.30 - stoisko Ambasady Litwy - D38 - spotkanie autorskie

 

Kristina Sabaliauskaitė

Silva rerum

Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii

Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".

OLGA TOKARCZUK

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.