Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.04.2014

"Spiewaj ogrody" - recenzja

Jeśli książka to dla was uczta, którą można smakować wieloma zmysłami, to koniecznie sięgnijcie po nową książkę Pawła Huellego!

Michalina Guzikowska z portalu dlalejdis.pl o książce Śpiewaj ogrody:

Dawno nie było w polskiej literaturze tak znakomitej, wielowątkowej powieści, w której opowieść się po prostu... snuje. Pozornie niezwiązane ze sobą historie, po nałożeniu ich na siebie, tworzą sonatę, której każde słowo wybrzmiewa swoim pełnym znaczeniem. Oddalone od siebie w czasie i przestrzeni, oddzielone barierą języka i kultury historie dzięki niezwykłemu talentowi powieściopisarza tworzą imponującą całość. (..) To książka, którą należy smakować. (...) Opowieść o podróży po Ameryce, wspomnienia z rezydowania Rosjan w willi, przywoływanie z zakamarków pamięci koncertów na świeżym powietrzu - niesamowite arie, wyśpiewywane przy kolejno otwieranych drzwiach minionych czasów. A to wszystko przy akompaniamencie pięknych słów. Paweł Huelle jest mistrzem powieściowej polifonii, którą można się delektować.
(kliknij aby przeczytać całą recenzję)

 

O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie…
I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści Grety, zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął.

Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.