Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.09.2014

Ryszard Horowitz odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

24 września w Nowym Jorku wybitny polski fotograf został odznaczony Krzyżem Komandorskim przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent zaznaczył, że za każdym z odznaczeń stoi „jakaś zasługa, ciężka praca lub piękna pasja, która została w porę dostrzeżona". Rok, w którym jest obchodzona 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku to okazja podziękowania tym, którzy „w ramach mądrego zagospodarowywania polskiej wolności, wnieśli cząstkę pomysłu czy kreatywności" - mówił.

Ryszard Horowitz urodził się w Krakowie w 1939 r., podczas wojny trafił do getta i obozów, jest jednym z ocalonych przez Oskara Schindlera z Auschwitz. Ukończył krakowską ASP. W 1959 roku wyemigrował do USA, gdzie zapisał się do prestiżowego nowojorskiego Pratt Institute. Współpracował z Richardem Avedonem i był seminarzystą Aleksieja Brodowicza, jednej z najbardziej wpływowych postaci świata grafiki i fotografii. Od 1967 roku prowadzi własną agencję fotograficzną. Horowitz jest uznawany za pioniera efektów specjalnych w fotografii.

W listopadzie nakładem Znaku ukaże się jego autobiografia - Życie niebywałe. Wspomnienia Fotokompozytora.

Fot: Franciszek Vetulani / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Wciągająca opowieść o pokonaniu fatum, marzeniu o wolności i spełnionym amerykańskim śnie

Powojenny Kraków, artystyczne kręgi, początki legendarnej Piwnicy pod Baranami. Nowy Jork niczym z serialu „Mad Men” – miasto jazzu, wielkich marzeń i nieograniczonych możliwości. Wszystko to poprzedzone przejściem przez piekło getta i obozów koncentracyjnych.

W swojej autobiografii Ryszard Horowitz, najsłynniejszy polski fotograf i jeden z pionierów współczesnej reklamy, opowiada o przypadku i przeznaczeniu, o trudnej drodze do sukcesu i sile wielkiej miłości. Odkrywa przed nami kulisy bezwzględnego świata show-businessu, mówi o wieloletniej przyjaźni z Romanem Polańskim, o spotkaniach z Mickiem Jaggerem, Andym Warholem, Davidem Brubeckiem czy Richardem Avedonem. Nie tylko kreśli barwny portret epoki, odsłania też tajemnice swojego warsztatu fotograficznego.

„ŻYCIE NIEBYWAŁE” ZAWIERA FOTOGRAFIE Z ARCHIWUM RODZINNEGO I ZNAKOMITE PRACE AUTORA.