Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.11.2014

Ryszard Horowitz jurorem CAMERIMAGE 2014

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Tegoroczna 22. edycja potrwa od 15 do 22 listopada 2014 roku.

Ryszard Horowitz należy do grona najbliższych przyjaciół Festiwalu. Jego fotokompozycja ilustrowała festiwalowy plakat w 1994 i 1995 roku, a sam artysta wielokrotnie brał udział w Camerimage, zasiadając w loży jurorów. W tym roku dołączy również do grona ekspertów, którzy zadecydują o wyborze laureata nagrody Złotej Żaby w Konkursie Głównym.

WYSTAWA PRAC RYSZARDA HOROWITZA

Wystawa „RH75" to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 75. urodzin artysty. Na jej potrzeby wybitny fotografik wybrał 75 najlepszych i najbardziej znanych prac. Zdjęcia przedstawiają baśniowy świat, intrygującą grę symboli i obrazów.

horowitz
Waterscape Ryszard Horowitz /materiały Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
 
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 listopada (niedziela) o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20). Ekspozycja będzie czynna do 15 lutego 2015 roku To ta sama wystawa, którą w maju br. mogli oglądać mieszkańcy Krakowa w Bunkrze Sztuki.

 

ŻYCIE BEZ TARYFY ULGOWEJ - SPOTKANIE AUTORSKIE 

Wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością Ryszarda Horowitza zapraszamy do Galerii Miejskiej bwa 16 listopada o godz. 17.00 na spotkanie autorskie. Będzie okazja do zadania pytania wybitnemu fotografikowi oraz możliwość zakupu autobiografii autora - Życie niebywałe. Notatki fotokompozytora. Po zakończeniu oficjalnej części wernisażu będzie okazja do zdobycia autografu artysty oraz wspólnych zdjęć.

Zapraszamy serdecznie!

***
Ryszard Horowitz urodził się w Krakowie 5 maja 1939 roku. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i ukończył malarstwo na krakowskiej ASP. W roku 1959 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i został studentem słynnego nowojorskiego Pratt Institute. Pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku. W 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej.

Od 20 listopada książka Życie niebywałe. Wspomnienia fotokompozytora do kupienia w księgarniach na terenie całej Polski.

fot. fragment plakatu przygotowanego na CAMERIMAGE 2014

Spotkanie z: Ryszardem Horowitzem

Data spotkania: Niedziela, 16 listopada 2014

Godzina: 17:00

Gdzie: Galeria Miejska bwa (ul. Gdańska 20, Bydgoszcz)

Wciągająca opowieść o pokonaniu fatum, marzeniu o wolności i spełnionym amerykańskim śnie

Powojenny Kraków, artystyczne kręgi, początki legendarnej Piwnicy pod Baranami. Nowy Jork niczym z serialu „Mad Men” – miasto jazzu, wielkich marzeń i nieograniczonych możliwości. Wszystko to poprzedzone przejściem przez piekło getta i obozów koncentracyjnych.

W swojej autobiografii Ryszard Horowitz, najsłynniejszy polski fotograf i jeden z pionierów współczesnej reklamy, opowiada o przypadku i przeznaczeniu, o trudnej drodze do sukcesu i sile wielkiej miłości. Odkrywa przed nami kulisy bezwzględnego świata show-businessu, mówi o wieloletniej przyjaźni z Romanem Polańskim, o spotkaniach z Mickiem Jaggerem, Andym Warholem, Davidem Brubeckiem czy Richardem Avedonem. Nie tylko kreśli barwny portret epoki, odsłania też tajemnice swojego warsztatu fotograficznego.

„ŻYCIE NIEBYWAŁE” ZAWIERA FOTOGRAFIE Z ARCHIWUM RODZINNEGO I ZNAKOMITE PRACE AUTORA.