Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.04.2017

"Rozmowa w Katedrze" w nowym wydaniu

Nowe wydanie uznanej przez rzeszę czytelników „Rozmowy w »Katedrze«", najważniejszej powieści Mario Vargasa Llosy, cenionego w szerokich kręgach noblisty, znów trafia do księgarń! Po ukazaniu się niemniej interesujących i ważnych książek tego autora, takich jak: „Święto kozła" czy „Dzielnica występku", czytelnicy będą mieli okazję wrócić do tak bardzo cenionej przez nich książki.

Pierwowzorem literackiej "Katedry" była knajpa o takiej samej nazwie, znajdująca się w pobliżu Plaza de la Union w Limie. Czytając „Rozmowę w »Katedrze«", mamy szansę przenieść się do Peru lat pięćdziesiątych, ogarniętego reżimem generała Manuela Apolinaria Odrii, a przez to poznać realia tamtejszego życia. Dyktatura, korupcja, szantaże, prostytucja, donosy oraz przemoc to tylko niektóre z elementów przedstawionych w tej wielowątkowej, dającej szeroką perspektywę powieści. Autor w świetny sposób kreuje w niej obraz ówczesnego systemu, kraju, pogrążonego w kryzysie, bezbłędnie oddając panującą w nim aurę i nastroje.

W tej powieści opartej na rzeczywistych wydarzeniach jest coś niezwykłego, co tak bardzo ujęło nie tylko fanów twórczości noblisty, a też i samego twórcę książki. Nie bez przyczyny to dzieło jako pierwsze ratowałby z płonącego domu!

Mario Vargas Llosa

Rozmowa w „Katedrze”

Tłumaczenie: Zofia Wasitowa

NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁO VARGASA LLOSY

Rozmowa w „Katedrze” to niezwykła historia ludzi żyjących w Peru w latach pięćdziesiątych w czasie dyktatury wojskowej, której przywódcą był generał Manuel Apolinario Odría. Powieść rozgrywa się na wielu płaszczyznach, ujawniając kulisy i mechanizmy władzy, a także jej wpływ na życie zwykłych ludzi. Vargas Llosa, posługując się bolesną historią własnej ojczyzny, w precyzyjny i niezwykle kunsztowny sposób kreśli złożony obraz dyktatury.

MARIO VARGAS LLOSA – noblista (2010), o którym mówi cały świat. Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Polityk, w 1990 kandydował na prezydenta Peru. Autor bestsellerowych powieści (m.in. takich jak "Święto Kozła", "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" i "Dzielnica występku").