Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.09.2014

Promocja książki „Biesłan. Pęknięte miasto”

Zapraszamy na wrześniowe spotkania ze Zbigniewem Pawlakiem i Jerzym Wlazło. O Kaukazie przed i po tragedii w Biesłanie autorzy będą rozmawiać w Radomiu i Warszawie. Zapraszamy!

Biesłan - małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Autorzy: Zbigniew Pawlak (znawca Wschodu, nauczyciel akademicki) i Jerzy Wlazło (dziennikarz, pisarz) opowiedzą o tym, jak powstała książka, a także podzielą się ze słuchaczami tym, co dało im wspólne spisanie tej trudnej historii.

Pierwsze spotkanie już w piątek 19 września w Radomiu.
Zapraszamy do Klubu Środowisk Twórczych Łaźnia (ul. Żeromskiego 56) o godz. 18.00.

Kolejne odbędą się w Warszawie:

24 września (środa) - o godz. 19.00 w Staromiejskim Domu Kultury - Piwnica Largactil (Rynek Starego Miasta 2)

30 września (wtorek) - o godz. 17.30 w Antrakt Cafe (plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 9)

Wstęp wolny!

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
10 rocznica dramatu w Biesłanie

Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.

Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.

Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.