Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.08.2017

Premiera „Jankeskiego fajtera" Aury Xilonen na Literackim Sopocie

Słońce, plaża, morze i książki. Czy istnieje lepsze, wakacyjne połączenie? Sopot na cztery dni zamieni się w mocno bijące serce literatury. Festiwal Literacki Sopot gości w tym roku szczególną autorkę, młodą i charyzmatyczną debiutantkę z Meksyku - Aurę Xilonen.

Jej powieść, literacka petarda „Jankeski fajter" to, używając języka bohaterów, „very fakin nice" mocny debiut, który spowodował, że Xilonen wdarła się na literacką scenę. Za jej książkę - wybuchowy koktajl językowy, którego nie powstydziliby się ani Masłowska, ani Mendoza, zdobyła nagrodę Premio Mauricio Achar 2015.

Spotkanie z Aurą Xilonen odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 19 w Państwowej Galerii Sztuki, plac Zdrojowy 2. A Magdalena Grzebałkowska, która poprowadzi rozmowę z autorką, o :Jankeskim fajterze" napisała tak: „To jest taki odlot, jakiego dawno nie czytałam, to literacki roller coaster. Bo czytasz tę książkę, człowieku, niby jak literaturę faktu - jest Meksyk, jest biedny osierocony chłopiec, jest ucieczka do Stanów - i trzymasz kciuki za to, jak sobie radzi w USA. Ale zaraz, zaraz, myślisz - to powieść. I to taka na sto fajerek, leją się po mordach ile wlezie, miłość wielka też jest i przygoda, i dobry bohater, i czarny charakter, i taki, co trochę go lubisz, a trochę cię wkurza. Ale najfajniejszy jest język, jakim posługuje się Xilonen. Ona jest meksykańską Masłowską - młoda i całkowicie bezczelna, nie boi się zaiwaniać po tym roller coasterze językowym - a wychodzi jej to świetnie. [...] A to, że będę prowadziła z Aurą spotkanie na Literackim Sopocie, to zbieg okoliczności. Ale już się cieszę."
Serdecznie zapraszamy!

 

Aura Xilonen

Jankeski fajter

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Literacka petarda z Meksyku

W końcu martwy się urodziłem i niczego się nie boję.
Liborio – nielegalny meksykański imigrant w Stanach Zjednoczonych – nie ma nic. Żyje z dnia na dzień, pracując w podrzędnej księgarni. Jedyne, co umie, to szybko biegać i wyprowadzać piekielnie mocne ciosy. I z braku lepszego zajęcia – czyta.
Pewnego dnia miesza się w uliczną awanturę w obronie platonicznej miłości. Tak rozpoczyna się jego antyodyseja we wrogim mieście…
Jankeski fajter to literacka petarda: mocno zakręcony język, hipnotyzująca i bardzo współczesna powieść – zabawna i dramatyczna zarazem. Jakby skrzyżowanie Doroty Masłowskiej z Eduardem Mendozą przenieść na pogranicze amerykańsko-meksykańskie.
AURA XILONEN (1995) przebojem wdarła się na literacką scenę. Za Jankeskiego fajtera zdobyła nagrodę Premio Mauricio Achar 2015. Do tej pory prawa do jej debiutanckiej książki sprzedano w USA, Holandii, we Włoszech, Francji i w Niemczech. Studiuje na Uniwersytecie w Puebli (Meksyk), interesuje się reżyserią filmową.