Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.03.2016

Prawdziwa wiara daje wolność

Ks. Michał Heller jest ewenementem na skalę światową. Budowniczy mostów, sam będący najlepszym przykładem, że wiara i posługa kapłańska nie stoją w sprzeczności z wiedzą i rzetelnością naukową. Bez względu na wyznawany światopogląd, religijność lub jej brak, każdy ceniący wysokie standardy naukowe fizyk lub astrofizyk, liczy się z poglądami i wynikami badań profesora Hellera.

Z okazji 80. rocznicy urodzin profesora Czytelnicy otrzymują wyjątkowy prezent: długo wyczekiwany wywiad rzekę z wybitnym teologiem. Przeprowadzona przez Wojciecha Bonowicza, Bartosza Brożka i ks. Zbigniewa Lianę rozmowa, pozwala spojrzeć na wciąż nieskończone dziedzictwo myśli teologa, usystematyzować jego poglądy i zgłębić najnowsze rozwiązania naukowe, jakie proponuje. Możemy także dowiedzieć się więcej na temat prywatnego życia laureata nagrody Templetona, zwanej czasem „katolickim Noblem". Czy w dzieciństwie, spędzonym częściowo na Syberii, należał do małoletniego gangu? Jakie stosunki łączą go ze Stephenem Hawkingiem, genialnym kosmologiem i agnostykiem? Odpowiedzi na te pytania nie znajdziemy nigdzie indziej.

Wierzę żeby rozumieć" to jednak przede wszystkim wielkie świadectwo niezmąconej wiary i siły, dzięki któremu ksiądz profesor wytrwale łączy to, co wielu wydaje się niemożliwe do pogodzenia: naukowe i religijne metody poznania. Książka ta, przygotowana przez Copernicus Center Press i Znak, powinna znaleźć się w rękach każdego - wierzącego czy wątpiącego człowieka, choćby po to, aby mógł przejrzyście, trafnie i bez uprzedzeń zgłębić racje drugiej strony i uporządkować własne przekonania.

Według ks. Hellera prawdziwa wiara daje wolność, nigdy nie ogranicza, stąd tytuł „Wierzę żeby rozumieć". A jak dojrzeć do tej wiary, opowiada już na kartach samej książki.

Przeczytajcie fragment

 

Fenomenalny świat wybitnego kosmologa

Zaczął edukację w radzieckim kołchozie, by po latach zająć się wyjaśnianiem natury Wszechświata. Studia i pierwsze lata życia kapłańskiego upłynęły mu pod znakiem trudnych gier z władzami komunistycznymi. Na seminariach w Castel Gandolfo spotykał się z Janem Pawłem II. Uważa, że Bóg – którego nazywa Wielkim Nieznajomym – uprawia matematykę. W wolnych chwilach oddaje się zamiłowaniu do kryminałów i zabaw na symulatorach lotów.

Prestiżową Nagrodę Templetona z rąk księcia Filipa otrzymał za pokonywanie barier między nauką a religią. Oba oblicza księdza Hellera – to naukowe i to duchowne, a przede wszystkim także trzecie, prywatne – wyłaniają się w pełnej krasie z tej barwnej i wielowątkowej opowieści.

Od dzieciństwa na Sybirze po czerwone dywany Pałacu Buckingham – światowej klasy polski naukowiec po raz pierwszy o swojej drodze życiowej