Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Poznaj rodowód swojej rodziny!

Chcecie wygrać książkę Kristiny Sabaliauskaitė „Silva rerum" oraz voucher, dzięki któremu może poznać historię własnego rodu? Weźcie udział w konkursie!

Zdanie jest następujące - dokończcie tę rodzinną opowieść w nie więcej niż 1800 znakach:

[...] Jan Maciej, dotrwawszy do końca pompa funebris Maurycego, wrócił potem do swoich ksiąg, otworzył trzymaną w szafie butelkę hiszpańskiego wina, napełnił nieduży kielich i ssąc zamoczone w winie twarde imbirowe ciastko, wyjął z szuflady starą sylwę Narwojszów, oprawną w skórę, zdobioną złotymi tłoczeniami i sam do końca nie uświadamiając sobie dlaczego, poczuł, że pod datą Die 7 Julij 1659 Anno winien coś zapisać...

Zwycięzca otrzyma książkę Kristiny Sabaliauskaitė, „Silva rerum" oraz voucher na usługi genealogiczne.
Osoby, które zajmą drugie i trzecie miejsce dostaną w nagrodę książkę Kristiny Sabaliauskaitė „Silva rerum".

Odpowiedzi należy przesłać na adres e-mail asystent@znak.com.pl w terminie do 3.09.2015 r.

Wyróżnieni zostaną Ci, którzy stworzą, naszym zdaniem, najbarwniejszą opowieść.

Regulamin

Kristina Sabaliauskaitė

Silva rerum

Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii

Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".

OLGA TOKARCZUK

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.