Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

22.07.2016

Poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji

Beryl Markham była postacią nietuzinkową, zawsze żyła według własnych zasad. Była pierwszą kobietą, która w 1936 r. samodzielnie przeleciała nad Atlantykiem. Mieszkając w Kenii, uwikłała się w romans z Karen Blixen, autorką „Pożegnania z Afryką" i jej kochankiem Denysem Finchem Hattonem. Historię jej życia opisuje Paula McLain w książce „Okrążyć słońce", która właśnie ukazała się w Znak Literanova.

Beryl Markham urodziła się urodziła się w Wielkiej Brytanii w 1902 roku. Od dziecka wychowywała się w kolonialnej Kenii, która stała się jej domem. To tutaj poznała Karen Blixen i Denysa Hattona, z którymi połączył ją romans. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnalazła w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu - została pierwszą kobietą, która przeleciała nad Atlantykiem. Została także pierwszą licencjonowaną trenerką koni. Napisała książkę „West with the Night", w której opisała swoje życie w Kenii - pozycję tę docenił sam Ernest Hemingway. Tak pisał do swojego wydawcy" „Poznałem Beryl całkiem dobrze podczas pobytu w Afryce i nigdy nie podejrzewałem, że potrafi złapać za pióro w jakimś innym celu niż tylko po to, by prowadzić dziennik pokładowy pilota. Tymczasem napisała coś tak dobrego, tak wspaniałego, że zawstydziłem się jako pisarz".

Jodi Picoult, autorka bestsellera „Bez mojej zgody" tak napisała o „Okrążyć słońce": „W zdolnych rękach Pauli McLain Markham powraca do życia i jako czytelnicy potrafimy zrozumieć, co pozwoliło tej niezwykłej kobiecie uwierzyć, że potrafi rozwinąć skrzydła i poszybować".

Paula McLain opisała życie kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy, odnajdując w sobie siłę, aby wznieść się ku słońcu. Jej bohaterka to żywiołowa, odważna, odważna, łamiąca wszelkie konwenanse kobieta, która nie bała się dążyć do spełnienia swoich marzeń.

Drugim bohaterem „Okrążyć słońce" jest Czarny Ląd - czytelnicy znajdą w książce przemawiające do wyobraźni pejzaże kolonialnej Afryki i obraz życia Europejki wychowywanej wśród lwów i słoni. To barwny i fascynujący obraz życia społeczności kolonii. Przeczytajcie koniecznie.

Paula McLain

Okrążyć słońce

Tłumaczenie: Agnieszka Myśliwy

Poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji

Początek XX wieku. Trzyletnia Beryl Markham przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem, a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie.

Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości.
Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu.

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w Pożegnaniu z Afryką. Paula McLain powraca z kolejną znakomitą książką o kobiecie, która zawsze żyła według swoich zasad.