Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

05.12.2015

O świętym Jacku w Warszawie

W sobotę 5 grudnia zapraszamy do Warszawy na spotkanie z Elżbietą Wiater i rozmowę o jej książce „Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża", pierwszego z polskich dominikanów, jednego z najsławniejszych polskich świętych na całym świecie. Po spotkaniu będzie można kupić książkę z autografem autorki.

Spotkanie odbędzie się w Dominikańskiej Szkole Wiary (ul. Freta 10). Początek o godz. 16. Zapraszamy.

Poznaj świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.

Święty Jacek – duchowy syn św. Dominika, od ośmiu wieków jeden z najskuteczniejszych orędowników, pierwszy polski święty, którego kult rozszerzył się m.in. na Azję i obie Ameryki.

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym.
Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

Jaką rolę w trzynastowiecznym świecie pełnił możny ród Odrowążów? Skąd wzięli się Domini canes – „Pańskie psy”? Co w cudownych żywotach Jacka jest faktem, a co legendą i dlaczego jego droga na ołtarze była tak długa?

Poznaj świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.