Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.11.2015

O świętym Jacku w Krakowie

W piątek 27 listopada Wydawnictwo Znak oraz Dominikański Ośrodek Liturgiczny zapraszają na spotkanie z Elżbietą Wiater, autorką książki „Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża. W spotkaniu weźmie udział o. dr Tomasz Gałuszka OP. Prowadzenie Piotr Legutko. Zapraszamy do Kapitularza klasztoru OO. Dominikanów (Kraków, ul. Dominikańska 3) o godz. 18.30.

Poznaj świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.

Święty Jacek – duchowy syn św. Dominika, od ośmiu wieków jeden z najskuteczniejszych orędowników, pierwszy polski święty, którego kult rozszerzył się m.in. na Azję i obie Ameryki.

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym.
Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

Jaką rolę w trzynastowiecznym świecie pełnił możny ród Odrowążów? Skąd wzięli się Domini canes – „Pańskie psy”? Co w cudownych żywotach Jacka jest faktem, a co legendą i dlaczego jego droga na ołtarze była tak długa?

Poznaj świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.