Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

17.10.2017

O biskupie Janie Pietraszce - zapraszamy na spotkanie

Wydawnictwo Znak wraz z organizatorami obchodów 90. rocznicy powstania Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie zapraszają na spotkanie poświęcone biskupowi Janowi Pietraszce.

Spotkanie odbędzie się 17 października o godzinie 18 w sali akademickiej przy kolegiacie św. Anny w Krakowie.
W spotkaniu udział wezmą: bp Tadeusz Pieronek, Marta Żurawska oraz Ludmiła Grygiel - autorka książki Prorok ze św. Anny. Biskup Jan Pietraszko, a poprowadzi je Marek Zając.

Sługa Boży bp Jan Pietraszko, wybitny kapłan i kaznodzieja, szczególnie zasłużony dla krakowskiego duszpasterstwa akademickiego, który - jak mówił ks. Józef Tischner - „zamieniał ziarno Ewangelii w chleb dla wygłodzonych", zasługuje na specjalne miejsce w obchodach jubileuszu 90-lecia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny. Okazją do przypomnienia i przybliżenia postaci biskupa Pietraszki jest również wydana kilka miesięcy temu przez Wydawnictwo Znak książka Ludmiły Grygiel Prorok ze św. Anny. Biskup Jan Pietraszko.

Jednał ludzi z Bogiem

Jego natchnione kazania głoszone z ambony kolegiaty św. Anny w Krakowie przyciągały tłumy. Wielu usłyszało go tam po raz pierwszy, jak ksiądz Józef Tischner, który tak wspominał kapelana i swojego mentora: „Zamieniał ziarno Ewangelii na chleb dla wygłodzonych. A głód był wtedy ogromny”.

Biografia Ludmiły Grygiel ukazuje postać Sługi Bożego Jana Pietraszki – kaznodziei, kierownika duchowego, kapelana akademickiego czy w końcu wiernego przyjaciela Jana Pawła II. Papież napisał po jego śmierci, że „obdarzył Go Bóg darem szczególnego rozumienia Słowa Bożego oraz darem prostoty i głębi w jego przekazywaniu”.

Autorka maluje portret prawdziwy Biskupa, takiego, jakiego pamiętają uczestnicy tamtych pamiętnych mszy. Ale każdy czytelnik odnajdzie w tej historii inspirującą aktualność postaci „Proroka ze św. Anny”. Poczuje też tęsknotę za takimi kapłanami, którzy w konfesjonałach czy z ambony potrafili jednać tysiące ludzi z Bogiem.