Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.12.2015

O Tischnerze w Gdańsku

W środę 2 grudnia Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne, Wydawnictwo Znak i Biblioteka Gdańska PAN zapraszają na spotkanie z dr Anną Karoń-Ostrowską, autorką wywiadu rzeki z Józefem Tischnerem „Oby tak wszyscy milczeli o Bogu!"

Wykład „Edyta Stein - sekretarka czy partnerka intelektualna Edmunda Husserla" wygłosi dr Anna Karoń-Ostrowska. Przed wykładem o książce: „Oby tak wszyscy milczeli o Bogu! Z księdzem Józefem Tischnerem rozmawia Anna Karoń-Ostrowska" opowie dr Zbyszek Dymarski .

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Gdańskiej PAN (ul. Wałowa 24) o godz. 17.30. Zapraszamy.

ANNA KAROŃ-OSTROWSKA: Mam poczucie, że mówi Ksiądz o Kościele jako filozof, nie jako duszpasterz. Mówi Ksiądz o myśleniu, nadziei, prawdzie...

KS. JÓZEF TISCHNER: Cóż jeszcze?

Nawet w filozofii nie zajmuje się Ksiądz problemem Boga. Czy jest to programowe Tischnera milczenie o Bogu?

Oby wszyscy tak milczeli o Bogu jak ja! Mówię o tym, co widzę, a nie o tym, co sobie wymyślę, że zobaczę. Kiedy robię filozofię człowieka i staram się, żeby tego człowieka pokazać w maksymalnym otwarciu na Boga, to ja milczę o Bogu?!

(fragment książki)


Rozmowy ks. Józefa Tischnera z jego uczennicą Anna Karoń-Ostrowską ukazały się już po śmierci wybitnego filozofa. Opublikowane pierwotnie w tomie Spotkanie (2003), obecnie trafiają do czytelników w poszerzonej wersji. Stąd nowy tytuł: akcent w książce pada bowiem na to, jak Tischner w swojej działalności potrafił połączyć erudycję filozoficzną z doświadczeniem drugiego człowieka i horyzontem wiary.

Anna Karoń-Ostrowska – filozofka, redaktorka kwartalnika „Więź” i jedna z inicjatorek powstania Instytutu Myśli Józefa Tischnera – bardzo wnikliwie przepytuje swego nauczyciela, prosząc go zarówno o rozjaśnienie różnych kwestii filozoficznych, jak i wydobywając zeń ważne informacje biograficzne. Dowiadujemy się m.in.: dlaczego Tischner nie chciał robić kariery na zachodzie Europy, lecz wolał pozostać „filozofem Sarmatów”, które języki obce sprawiały mu największy kłopot oraz jak wyglądały jego relacje z kard. Karolem Wojtyłą i czemu nie cieszył się z jego wyboru na Stolicę Piotrową.