Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.09.2014

Nieznane wiersze Szymborskiej

Już dziś wysłuchaj Czarnej piosenki oraz dwóch innych wierszy w interpratacji Magdaleny Cieleckiej z tomiku, którego premiera planowana jest na 8 października.

Czarna piosenka to legendarna „książka widmo" - tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Odnaleziony w papierach poetki maszynopis zawierający wiersze z lat 1944-1948 umożliwił przygotowanie do druku tomu, który dopiero w roku 2014 trafia do rąk czytelników.

Edycja specjalna Czarnej piosenki jest ilustrowana rękopisami i maszynopisami poetki, a także wzbogacona o nagranie wszystkich wierszy w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej.

”Czarna piosenka”
”O coś więcej”
”Erotyk żartobliwy”

Tomik, który miał być debiutem Poetki

„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych. W roku 1970 Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent – zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944–1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: „Kochana Wisełko…”. Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafia do rąk czytelników poezji Wisławy Szymborskiej.