Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

15.01.2015

Najlepsza książka historyczna 2014

Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej Ewy Stachniak werdyktem internautów zwyciężyła w plebiscycie organizowanym przez redakcje Histmag.org i Granice.pl.

Książka wyróżniona została w kategorii „W rolach głównych", gdzie pod uwagę brano publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych przez nią.

Jest to studium psychologiczne postaci carycy napisane przystępnym językiem. Piękna proza, wciągająca akcja, książkę czyta się bardziej jak kobiecą powieść (bo przecież to tylko inspiracja życiem carycy) niż standardową biografię, co dla mnie jest ogromnym atutem. Kobieta Wielka okazuje się kobietą zwykłą, o zwykłych problemach. Konstrukcja opierająca się na wspomnieniach pojawiających się w chwilach ostatecznych jest nietypowa i lekko wiejąca grozą, ale przez to ciekawa i idealnie pasująca do fabuły. Dużo alkowy, dużo polityki, dużo wiadomości kulturalnych - gratka dla miłośniczek lekkiego przekazu historycznego - uzasadnia swój wybór Maria Ciechomska, internautka biorąca udział w głosowaniu.

Polecamy książkę!

Niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach

Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małżeństwo było niewyczerpanym tematem dworskich plotek, a gdy szła pałacowymi korytarzami setki par oczu usiłowały przeniknąć jej suknię i odgadnąć, czy wreszcie udało jej się zajść w ciążę, by dać Rosji upragnionego następcę tronu.

Jako caryca szybko nauczyła się ukrywać wszystkie radości i smutki, bo każda słabość mogła zostać wykorzystana przez przeciwników w politycznej grze. Mimo to Katarzyna pozostała kobietą z krwi i kości, pełną zwyczajnych trosk, marzeń i namiętności.
Jak udawało jej się dokonać trudnych wyborów pomiędzy głosem serca a racją stanu? Czy władza i korona były dla niej ważniejsze niż rodzina i miłość?

Ewa Stachniak, autorka bestsellerowej powieści „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”, opisuje rozterki carycy w mistrzowskiej, porywającej prozie. „Cesarzowa nocy” to niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach. Intymna spowiedź cesarzowej, która miała wszystko, czego zapragnęła… a może wszystko, prócz najważniejszego?