Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

31.12.2018

Nagroda im. Teresy Torańskiej dla Michała Wójcika

Nagrodę za Najlepszą książkę z zakresu literatury faktu otrzymał Michał Wójcik za książkę „Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci". Praca Michała Wójcika to rekonstrukcja mało znanego i niewiarygodnego buntu. Opowieść o niezwykłym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud. Michał Wójcik to autor książek historycznych w tym bestsellerowych "Ptaków drapieżnych" oraz rozmów z Zofią Posmysz "Królestwo za mgłą". Jest również laureatem Nagrody Historycznej „Polityki" za rok 2015.

Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę roku

„Fascynująca książka o psychice ludzkiej i ludzkich postawach. Wyżyny europejskiej literatury faktu”. Marian Turski, „Polityka”

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.
A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.
Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć?
Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?
Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?
Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?