Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

29.01.2015

Nagroda Włodka przyznana!

Organizatorem i fundatorem Nagrody im. Adama Włodka jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda została ustalona zapisem testamentowym poetki w 2012 roku. Przyznaje się ją za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub za przekład.

W tym roku Nagrodę otrzymało dwóch laureatów: tłumacz z języka słowackiego i serbskiego Miłosz Waligórski oraz Mikołaj Łoziński, prozaik, autor dwóch dobrze przyjętych książek - Reisefieber (Znak 2006) oraz Książki - za które otrzymał Nagrodę Fundacji Kościelskich, nominacje do Nagrody Nike oraz Paszport Polityki.

Nagrodzony projekt powieści nosi tytuł roboczy „Rodzina Stramerów" i opowiadać ma o przeszłości rodziny, której kolejni członkowie uwikłani są w burzliwe wydarzenia XX wieku.

Zaskakująco dojrzały debiut 25-letniego autora. Utrzymana w klimacie filmów Bergmana opowieść o poszukiwaniu prawdy – o najbliższych i o samym sobie.  Główny bohater, Daniel, pisarz tworzący „powieść nowoczesną”, przybywa do Paryża na wieść o śmierci matki. Rozmowy z ludźmi, którzy ją znali, pozwalają mu zrekonstruować ostatnie lata jej życia, ale też przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Swoistym kontrapunktem dla tej historii jest narracja prowadzona z punktu widzenia samej matki Daniela, Astrid, która zmaga się z ciężką chorobą i dopiero w pożegnalnym liście do syna wyjawi mu rodzinną tajemnicę.  Czytelnik Łozińskiego od pierwszych linijek poddaje się niespiesznemu, hipnotycznemu rytmowi jego prozy. Autor po mistrzowsku kreśli portrety psychologiczne dojrzałego mężczyzny i jego starej matki. Dzięki znakomitej konstrukcji i plastycznym scenom powieść czyta się jednym tchem, a po zakończeniu lektury na długo zachowuje ją w pamięci. 
Książka wyróżniona Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Książka nominowana do Nagrody Literackiej NIKE.