Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.02.2015

Mocna i piękna książka!


„To nie jest nostalgiczna ksiązka o polskim Polesiu. Szejnert reprezentuje wrażliwość postkolonialną i opowiada z różnych perspektyw. (...)
 
Usypać góry. Historie z Polesia to przede wszystkim wezwanie do krytycznej refleksji
nad mitem dawnej Polski jako wielonarodowego, tolerancyjnego raju.
Mocna i piękna książka."
 
KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA
Marzec 2015

 

W księgarniach książka Małgorzaty Szejnert Usypać góry. Historie z Polesia pojawi się za niecałe dwa tygodnie (5 marca). Chcesz aby ksiązka dotarła do Ciebie przed oficjalną premierą?

Kliknij tutaj i dowiedz się jak to możliwe!

Porywająca podróż do najbliższej z mitycznych krain

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.

Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.