Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

„Miłość z kamienia" na scenie

W Teatrze Ludowym w najbliższy piątek premiera spektaklu „53 wojny" w reżyserii Pawła Szumca. Dla pań będzie to spektakl o miłości, dla panów - o wojnie, a tak naprawdę to pełna emocji opowieść o tym, jak dwoje ludzi z pasją, twórczych i ciekawych świata, wśród wielu realnych wojen, rozgrywających się bliżej i dalej od naszych domów i granic, stoczyło tę najważniejszą batalię - o siebie nawzajem, o dom i rodzinę.

Kanwą scenariusza jest książka Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym", w której autorka opowiada, jak po dwudziestu latach małżeństwa z Wojciechem Jagielskim, reporterem „Gazety Wyborczej" i autorem wielu znakomitych książek, trafiła do szpitala psychiatrycznego z objawami stresu bojowego. Była to choroba, którą przekazał jej mąż wraz ze w wszystkimi emocjami przywożonymi z każdej kolejnej wyprawy na wojnę do Afryki, Azji, na Zakaukazie... Dlatego sceniczna opowieść będzie się toczyła niejako w dwóch planach: intymnym, niemal konfesyjnym, przepełnionym wielką samotnością i panicznym strachem o najbliższego człowieka i szerokim, społecznym, politycznym, ogarniętym wojną, tym z reportaży Wojciecha Jagielskiego.

Adaptacji książki Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym dokonała Maria Klotzer. W spektaklu występują: Marta Bizoń, Tadeusz Łomnicki, Jacek Wojciechowski.

Najbliższe przedstawienia 12, 13, 25 i 28 czerwca na deskach Teatru Ludowego w Krakowie.

Książki