Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.04.2016

Michał Rusinek w Gdańsku i Wąbrzeźnie

W piątek 8 kwietnia Michał Rusinek spotka się z czytelnikami w Wąbrzeźnie i Gdańsku. Będzie opowiadał o swojej najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Oto plan spotkań.

godz. 11
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie (ul. Wolności 38)

godz. 18
Gdańsk, Biblioteka pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113)

Podczas spotkań autor będzie podpisywał swoje książki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy.

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.
To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.


Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.