Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.08.2014

Marek Hłasko takiego miejsca szukał po całym świecie

Do restauracji Kameralna zaglądali dziennikarze i aktorzy, pisarze i poeci. W latach 50 było to miejsce kultowe i jedno z najważniejszych na mapie Warszawy.

„Kameralna była restauracją pomyślaną bezbłędnie i dzieliła się na trzy części: Kameralna dzienna pierwsza, Kameralna dzienna druga i Kameralna nocna. (...) W Kameralnej nocnej - wspomina Jerzy Hoffman - wszyscy mieli swoje rewiry. Artyści i literaci siedzieli przy barze, przy stolikach osobno cinkciarze, a osobno badylarze. Dopiero gdy orkiestra zaczynała grać ostatni taniec, którym zawsze były Wszystkie rybki śpią w jeziorze, towarzystwo wspólnie tańczyło na parkiecie, panie do środeczka, panowie dookoła".

Fragment książki Aleksandry Szarłat Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd PRL-u w najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy" (nr 34/24.08.2014), a premiera książki już 28 sierpnia 2014 roku.

Nieznane anegdoty
i opowieści z życia największych sław PRL

Skandalami z ich udziałem żył cały kraj. Kreowali trendy, spełniali się artystycznie, zadzierali z władzą i cenzurą, czasem szokowali. To dzięki nim socjalistyczna Polska, szary kraj z betonu, nabierał czasem zupełnie niezwykłych barw. Kalina Jędrusik, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulsku, Beata Tyszkiewicz, Maryla Rodowicz, Andrzej Łapicki, Wojciech Gąssowski i wielu innych. Czy można ich nazwać celebrytami? Oczy całego kraju zwrócone były właśnie ku nim.
Jak się bawili? Jak spędzali wolny czas? Skąd brali ekstrawagancje stroje? Czym jeździli? Gdzie należało bywać, by trafić do towarzyskiej śmietanki?

Aleksandra Szarłat maluje barwny portret celebryckiego świata minionej epoki, który wzbogaca cała masa żartobliwych anegdot opowiadanych przez samych bohaterów tamtych czasów. Wiele z nich nigdy dotąd nie była jeszcze publikowana!

Książka jest sentymentalną opowieścią o tym, jak wyglądało życie za kulisami ówczesnego showbiznesu, tak różnego, niejednokrotni ciekawszego od tego, który znamy współcześnie.

Plotki, historie prawdziwe i legendy o gwiazdach PRL-u układają się w pasjonującą opowieść o słodko-gorzkich czasach, które – choć bywały trudne – wciąż przez tak wielu darzone są ogromnym sentymentem.