Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.12.2019

Małgorzata Szejnert z Nagrodą Literacką im. J. Tuwima

Laureatką tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima została Małgorzata Szejnert, autorka między innymi takich książek, jak „Wyspa Węży", „Dom żółwia. Zanzibar", „Wyspa klucz", „Czarny ogród". Gratulujemy!

W jury tegorocznej nagrody zasiedli: Paulina Małochleb, Anna Marchewka, Michał Nogaś, Maciej Robert i Maciej Świerkocki, który przewodniczył obradom.
- Bez wątpienia nagrodzimy dziś osobę wybitną, której twórczość literacka wyróżnia się najwyższymi walorami, nie tylko artystycznymi - mówił w laudacji Michał Nogaś. - Nagroda Tuwima wręczana jest za dzieło lub kilka dzieł, które „podwyższają poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych". Kwestie te w dzisiejszych czasach wydają się członkom jury szczególnie ważne i godne podkreślenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że regulamin nagrody pisany był jakimś cudownym zrządzeniem losu z myślą właśnie o laureatce.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima została ustanowiona w 2013 roku z inicjatywy Domu Literatury i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału w Łodzi. Współczesne wyróżnienie odwołuje się do tradycji przyznawanej przed wojną Nagrody Literackiej Miasta Łodzi, którą otrzymali między innymi Julian Tuwim, Andrzej Strug i Zofia Nałkowska.

Zwyciężczyni otrzymała czek w wysokości 50 tysięcy złotych (nagrodę ufundował Urząd Miasta Łodzi) oraz statuetkę autorstwa Zofii Lisiewicz. Małgorzata Szejnert zdecydowała, że przeznaczy nagrodę na fundację Olgi Tokarczuk.

 

Książki