Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

23.04.2015

Małgorzata Szejnert w Znaku!

Dziś nasze wydawnictwo odwiedziła autorka doskonałego reportażu Usypać góry. Historie z Polesia.

Redaktorzy i pracownicy Znaku jak wszyscy fani dobrej literatury z chęcią ustawiali się w kolejce po autograf oraz wspólne zdjęcie z mistrzynią polskiego reportażu, co można zobaczyć w poniższej galerii.

Małgorzata Szejnert odwiedziła Kraków w związku z zaplanowanym na dzisiaj o godz. 17.00 spotkaniem autorskim w Żydowskim Muzeum Galicja przy ul. Dajwór 18.

Wszystkim krakowianom zainteresowanym rozmową z pisarką i zdobyciem autografu serdecznie to spotkanie polecamy.

fot. jak

Małgorzata Szejnert w Znaku - 23.04.2015

Porywająca podróż do najbliższej z mitycznych krain

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.

Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.