Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

05.03.2015

Małgorzata Szejnert w Warszawie

W związku z premierą książki Usypać góry. Historie z Polesia polecamy dwa spotkania z mistrzynią polskiego reportażu. Zobacz szczegóły.

Pierwsze z nich odbędzie się w przyszły czwartek 5 marca o godz. 18.00 w księgarni Matras przy Nowym Świecie 41. Spotkanie poprowadzi Witold Szabłowski, dziennikarz i reportażysta, od 2006 roku związany z „Gazetą Wyborczą" i „Dużym Formatem".

W kolejny czwartek 12 marca Małgorzata Szejnert spotka się z czytelnikami w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00, a poprowadzi je dziennikarz radiowej Trójki Michał Nogaś.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Fot. Tadeusz Poźniak / Reporter

 

Porywająca podróż do najbliższej z mitycznych krain

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.

Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.