Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.02.2015

Lublin: Wystawa prac Nowosielskiego

Od 22 lutego do 9 marca w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL będzie można oglądać wystawę prac z Galerii Starmach w Krakowie pt. Niezrealizowana polichromia Jerzego Nowosielskiego dla kościoła akademickiego KUL.

W kontekście organizowanej wystawy polecamy szczególnie wykład Krystyny Czerni, uznanego krytyka i historyka sztuki oraz biografki Jerzego Nowosielskiego.

Wykład poświęcony sakralnemu malarstwu monumentalnego polskiego artysty zostanie wygłoszony w poniedziałek 23 lutego o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum mieszczącego się przy Alejach Racławickich 14 w Lublinie.

Wstęp na wystawę i wykład jest darmowy.

Zapraszamy!

Jaki był Jerzy Nowosielski prywatnie? Sięgnij po wybór korespondencji i rozmów Jerzego Nowosielskiego pieczołowicie dobrany przez Krystynę Czerni. Premiera książki Listy i zapomniane wywiady już 16 lutego.

 

„Artyści są aniołami. Sztuką opiekują się byty subtelne”.

Wybór listów, wywiadów i zapomnianych wypowiedzi Jerzego Nowosielskiego, pieczołowicie dobrany przez jego biografkę Krystynę Czerni.

Korespondencja i rozmowy artysty z przyjaciółmi, a zarazem współtowarzyszami w filozoficznych i artystycznych poszukiwaniach (m.in.: z Tadeuszem Różewiczem, ks. Jerzym Klingerem, Jerzym Turowiczem, Ryszardem Przybylskim czy księdzem Henrykiem Paprockim), ukazują podstawy, na których opiera się kunszt myśli filozoficznej Jerzego Nowosielskiego. Listy wymieniane z żoną Zofią przez dziesięciolecia pozwalają zobaczyć mistrza w prywatnej odsłonie.

Z odnalezionych rozmów i po raz pierwszy publikowanych listów wyłania się obraz człowieka głębokiej wiary, wrażliwego artysty i dociekliwego obserwatora rzeczywistości.

Lektura listów zawsze wydaje się kusząca, stwarza zwykle wrażenie bliskości i dopuszczenia do konfidencji, zaś w przypadku tak niebanalnych przyjaźni – lektura staje się ucztą duchową. Wymiana myśli z przyjaciółmi to wymiana olśnień i inspiracji, lecz także wątpliwości i niepokojów; sprawozdanie z lektur, podróży, problemy codzienne, ale i kwestie zasadnicze, dotyczące rozwoju duchowego i ideowych wyborów.
(ze wstępu Krystyny Czerni)