Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.03.2015

Kulisy procesu Oscara Pistoriusa

Wieczorem, 13 lutego 2013 roku ona pisze dla niego kartkę na walentynki: Dziś jest dobry dzień, by powiedzieć, że Cię kocham. Zanim on odczyta tę wiadomość, ona od kilku godzin nie będzie już żyła. On jest uznanym sportowcem, symbolem walki ze stereotypami, uprzedzeniami i ludzką słabością. Pierwszy niepełnosprawny lekkoatleta, który ścigał się na olimpiadzie ze zdrowymi zawodnikami jak równy z równymi. Ona dopiero zaczynała swoją karierę jako modelka. Razem stanowili najpiękniejszą parę RPA i jedną z najgorętszych par showbiznesu. Wszystko skończyło się tego samego dnia, nad ranem, kiedy Oscar Pistorius czterokrotnie strzelił w drzwi prowadzące do łazienki i zabił swoją dziewczynę, Reevę Steenkamp.

Co naprawdę zdarzyło się tamtej feralnej nocy?

Jaki wpływ na tragiczny moment miało całe dotychczasowe życia sportowca?

Na te i na wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć John Carlin w książce Tajemnica Oscara Pistoriusa, której premiera już 16 marca 2015 roku.

Wejdź na galerię WP.PL i już dziś przeczytaj fragmenty książki Johna Carlina zilustrowane zdjęciami Oscara Pistoriusa i Reevy Steenkamp.

John Carlin

Tajemnica Oscara Pistoriusa

Tłumaczenie: Sally Andrew

Żywa legenda, idol dla tysięcy ludzi. Czy mógł zabić z zimną krwią?

Wieczór przed Dniem Św. Walentego. Reeva Steenkamp pisze kartkę do swojego chłopaka: „Dziś jest dobry dzień, by powiedzieć, że Cię kocham”. Dziewczyna nie może wiedzieć, że nie będzie już miała okazji, by mu ją wręczyć.
W nocy sąsiadka Oscara Pistoriusa słyszy krzyki. Na miejscu zjawia się policja i znajduje znanego sportowca, trzymającego w ramionach zakrwawioną Reevę. Dziewczyna po chwili umiera. Pistorius zabił ją ze swojej broni. Był przekonany, że strzela do włamywacza. Pomyłka okazała się tragiczna.
Pytanie jednak, czy rzeczywiście taka wersja zdarzeń jest prawdziwa.
On – uznany sportowiec, który jako pierwszy niepełnosprawny ścigał się na Olimpiadzie ze zdrowymi zawodnikami. Ona – wschodząca gwiazda modelingu. Byli najgorętszą parą showbiznesu w RPA, rozpoznawalną na całym świecie. Co zaszło feralnej nocy? Dlaczego romans dwójki młodych ludzi sukcesu zakończył się tak tragicznie?
Książka Johna Carlina, specjalisty w tematyce RPA, autora cenionej biografii Nelsona Mandeli, jest pełną napięcia opowieścią o życiu znanego biegacza i bulwersującej sprawie zabójstwa, które zaważyło na jego karierze i wizerunku. To także opowieść o realiach RPA, kraju, w którym przemoc wciąż towarzyszy codzienności, co w całej sprawie odegrało istotną rolę.