Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.03.2014

Kulisy konferencji w Jałcie

Ociekające złotem salony pełne szczurów. Luksusowe sypialnie opanowane przez pluskwy. A do tego radzieckie specjalistki od mycia pleców, zimna woda w kranie i kilometrowe kolejki do łazienek. Bez względu na to, jak bardzo Stalin starałby się robić dobrą minę do złej gry, nie mógł ukryć oczywistego faktu: Konferencja jałtańska wypadła po prostu kuriozalnie.

Konferencja na „krymskiej Riwierze"
Gdy prezydent Roosevelt zaproponował na miejsce spotkania przywódców Wielkiej Trójki Jałtę, zmusił Sowietów do niemałego wysiłku logistycznego. Krym, spustoszony działaniami wojennymi, rozgrabiony przez Wehrmacht, należało szybko uporządkować. Jak pisze w swojej książce Trzecia wojna światowa Jonathan Walker do wykonania tego zadania sprowadzono 30 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zajęli się również rozminowaniem i ochroną kurortu. Z Moskwy specjalnie na tę okoliczność wyprawiono 1500 wagonów transportujących ogromne ilości jedzenia, picia, mebli, pościeli, a nawet szyb do naprawy zniszczonych okien. Zwieziono też służbę z najlepszych moskiewskich hoteli, która miała podawać do stołu dostojnym gościom...

Jeżeli spodziewaliście się wyłożonych złotem salonów, ekskluzywnych sypialni, kawioru jesteście w głębokim błędzie. Polecamy artykuł Kawior, pluskwy i jedna wanna. Jak naprawdę wyglądała konferencja jałtańska na portalu ciekawostkihistoryczne.pl.

Materiał powstał m.in. na podstawie książki Jonathana Walkera Trzecia wojna światowa.

Polska mogła być wolna już w 1945 roku. Tylko za jaką cenę?

„Rozpętacie kolejną wojnę, zginie 25 milionów ludzi. Ale was to nie obchodzi!” – wrzeszczy Churchill na Mikołajczyka jesienią 1944 roku. Chwilę później zleca przygotowanie tajnego planu ataku na Sowietów. Odkrycie tego planu przez Stalina oznaczałoby dla Polski zagładę.

W fascynującej książce Walker ujawnia po raz pierwszy tajemnice brytyjskich archiwów. Jak blisko niewyobrażalnej wojny byliśmy w lecie 1945 roku? Czy Polacy byliby w stanie walczyć ramię w ramię z nazistami przeciw Armii Czerwonej? Jak potoczyłby się los Polski, gdybyśmy tę wojnę wygrali?