Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.08.2015

Książka „Beksińscy. Portret podwójny" nagrodzona Śląskim Wawrzynem Literackim

Czytelnicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach do końca lipca głosowali na najlepszą książkę 2014 roku w plebiscycie Śląski Wawrzyn Literacki. Najwięcej głosów otrzymała biografia autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny".


Książka ta wygrała uzyskując blisko połowę wszystkich oddanych głosów. Kolejne miejsca zajęły "Drach" Szczepana Twardocha i "Wschód" Andrzeja Stasiuka. Wśród nominowanych książek Znaku był także „Szum" Magdaleny Tulli.


W ubiegłym roku czytelnicy Biblioteki Śląskiej wybrali powieść „W otchłani mroku" Marka Krajewskiego. Śląski Wawrzyn Literacki przyznawany jest od 1999 roku. Uroczyste wręczenie nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz wręczenie statuetki i spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską odbędą się w Bibliotece Śląskiej pod koniec września.

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

Jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat!

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

"Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści."
/Mariusz Szczygieł/

"Zdaje się, że praca Magdaleny Grzebałkowskiej w tym wypadku to nie tylko przepłynięcie wpław oceanu materiałów dowodowych – to też pióro, które zdołało je powiązać tak, że tworzą spójną, arcybarwną opowieść, tak wieloperspektywiczną i zagadkową jak co najmniej samo życie."
/Dorota Masłowska, „Dwutygodnik”/

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej” i autorką bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" oraz "1945. Wojna i pokój".