Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.08.2015

Książka „Beksińscy. Portret podwójny" nagrodzona Śląskim Wawrzynem Literackim

Czytelnicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach do końca lipca głosowali na najlepszą książkę 2014 roku w plebiscycie Śląski Wawrzyn Literacki. Najwięcej głosów otrzymała biografia autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny".


Książka ta wygrała uzyskując blisko połowę wszystkich oddanych głosów. Kolejne miejsca zajęły "Drach" Szczepana Twardocha i "Wschód" Andrzeja Stasiuka. Wśród nominowanych książek Znaku był także „Szum" Magdaleny Tulli.


W ubiegłym roku czytelnicy Biblioteki Śląskiej wybrali powieść „W otchłani mroku" Marka Krajewskiego. Śląski Wawrzyn Literacki przyznawany jest od 1999 roku. Uroczyste wręczenie nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz wręczenie statuetki i spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską odbędą się w Bibliotece Śląskiej pod koniec września.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.