Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.06.2016

Kraków będzie żył poezją!

Między 9 a 12 czerwca po raz kolejny miasto odwiedzą wybitni poeci z całego świata, zaproszeni w ramach 5. edycji Festiwalu Miłosza. Michael Ondaatje, Adonis, Breyten Breytenbach to tylko niektórzy z wielkich współczesnych poetów, których będziemy mogli spotkać i wysłuchać.

Tytuł tegorocznej edycji brzmi: „Piesek przydrożny. Poezja podróży, poezja wygnania". Tematycznie Festiwal wpisuje się w trudny, ale bardzo aktualny kontekst doświadczeń wysiedlenia i innych form przymusowej i dobrowolnej migracji. Nie były one obce także patronowi Festiwalu, Czesławowi Miłoszowi, który na różne sposoby mierzył się z oswajaniem świata, m.in. w tomie „Piesek przydrożny" (uhonorowanym w 1998 roku Nagrodą Nike).

Festiwal pozostawi z pewnością trwały ślad w polskim życiu literackim: już po raz trzeci towarzyszyć mu będzie specjalna seria wydawnicza - nowe wydania poezji zaproszonych gości zagranicznych, przygotowane specjalnie na tą okazję dzięki współpracy organizatorów i czołowych polskich wydawnictw, w tym, oczywiście, Wydawnictwa Znak.

Jednym z najważniejszych gości Festiwalu będzie kanadyjski poeta i pisarz Michael Ondaatje, znany przede wszystkim jako autor bestsellerowego „Angielskiego pacjenta", za którą to powieść otrzymał Nagrodę Bookera. Jak sam jednak przyznaje, czuje się przede wszystkim poetą, co potwierdzają liczne przyznawane mu nagrody i tytuł „klasyka", który przyznali mu krytycy.

Festiwalową publiczność ucieszy na pewno przygotowana specjalnie na Festiwal pierwsza książkowa prezentacja poezji Ondaatje w Polsce - „Zbieracz cynamonu" (Znak, 2016).

Oprócz spotkań poetyckich, czterodniowy Festiwal wypełniony będzie dyskusjami warsztatami przekładowymi i krytycznymi oraz wydarzeniami specjalnymi. Całość atrakcji, które czekają miłośników Festiwalu podsumowała Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego: Jesteśmy przekonani, że w czerwcu cały Kraków będzie żył poezją, a Festiwal stanie się miejscem, w którym nie zabraknie merytorycznych dyskusji i wartościowych, poetyckich spotkań w doskonałej atmosferze.

 

Michael Ondaatje

Zbieracz cynamonu. Poezje wybrane

Tłumaczenie: Mieczysław Godyń, Agata Hołobut, Jerzy Jarniewicz

Pierwsza książkowa prezentacja poezji Michaela Ondaatje w Polsce

W poezji Michaela Ondaatje wielką rolę odgrywa pamięć i doświadczanie czasu. Jej cechą charakterystyczną jest nienachalny autobiografizm. Przeżycia osobiste, intymne relacje z bliskimi, wspomnienia dzieciństwa – wsparte niezwykłą wyobraźnią poety – przeobrażają się w historie uniwersalne. Wiersze te zanurzone są w mitach i podaniach rodzinnego Cejlonu, poszukują korzeni w kulturze syngaleskiej, sięgają do historii i religii Wschodu, konfrontują to, co zapamiętane i dziedziczone, z rzeczywistością Nowego Świata. Wielowarstwowe i nieprzewidywalne, nasycone zaskakującymi obrazami i zmysłową erotyką intrygują i zachęcają do indywidualnych interpretacji.

"Zbieracz cynamonu" – to pierwsza książkowa prezentacja poezji Michaela Ondaatje w Polsce.