Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jaka naprawdę była Anna Jantar?

10 czerwca mija 65. rocznica urodzin Anny Jantar. W Znaku ukazuje się biografia gwiazdy zatytułowana „Tyle słońca". Autor Marcin Wilk rozmawiał z bliskimi artystki, m.in. z jej matką Haliną Szmeterling i córką Natalią Kukulską.

- Dla mnie to książka szczególnie ważna. Jest jak film, który pokazuje prawdziwe życie mojej mamy i wszystkie jego barwy. Życie, do którego chce się wracać i celebrować każdą jego cząstkę. Może dlatego, że było takie krótkie - mówi o biografii swojej mamy Natalia Kukulska.


Anna Jantar karierę rozpoczęła w 1968 r. wówczas jeszcze jako Anna Szmeterling. Od 1969 r. była wokalistką zespołu Waganci, w którym grał jej przyszły mąż Jarosław Kukulski. Pobrali się dwa lata później. W 1973 roku jej przebój „Najtrudniejszy pierwszy krok" został najpopularniejszą piosenką lata, a w rok później podczas festiwalu w Opolu otrzymała nagrodę publiczności za piosenkę „Tyle słońca w całym mieście".
Anna Jantar zginęła w 1980 roku w katastrofie samolotu „Mikołaj Kopernik" lecącego z Nowego Jorku do Warszawy.

Prawdziwy portret Anny Jantar – gwiazdy polskiej estrady

W tej wyjątkowej biografii kryje się zdecydowanie coś więcej niż tylko kariera w blasku świateł.
Jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała?
Marcin Wilk rozmawiał z jej mamą, Haliną Szmeterling, i córką, Natalią Kukulską. Dotarł do tych, którzy znali Annę najlepiej i zachowali cząstkę jej blasku. Z ich opowieści wyłania się kobieta mądra, dojrzała i niezależna, gwiazda największego formatu. Kobieta, która musiała podejmować decyzje kosztem własnych marzeń, nie bała się ryzykować ani sięgać po nieosiągalne.
Książka zawiera niepublikowane materiały, fotografie, dokumenty i listy.
Tyle słońca to także doskonały obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, pełna absurdów historia codziennego życia artystów zdanych wyłącznie na siebie.