Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

15.12.2016

Jaka jest prawda o Wołyniu? Dyskusja w Sopocie

Jaka powinna być nasza pamięć historyczna i czego mamy prawo domagać się od Ukraińców? Po głośnym filmie Wojciecha Smarzowskiego w Polsce i, w mniejszym stopniu, na Ukrainie, rozgorzał kolejny raz spór o tragicznym 1943 roku na Wołyniu. Do dyskusji w Sopocie zaproszono dwóch wybitnych specjalistów od tej tematyki - Grzegorza Motykę i Witolda Szabłowskiego.

W swojej książce „Wołyń '43" historyk Grzegorz Motyka bardzo mocno stawia tezę o zaplanowanym masowym ludobójstwie. Dziennikarz i reporter Witold Szabłowski w swoich „Sprawiedliwych zdrajcach" skupia się na osobistych historiach Ukraińców, którzy w tych nieludzkich okolicznościach ratowali swoich sąsiadów - Polaków.
Fascynująco zapowiadającą się rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Zapraszamy w czwartek 15 grudnia do Sopoteki (ul. Tadeusza Kościuszki 14) o godz. 18.

Jeden z najlepszych polskich reporterów rzuca nowe światło na rzeź wołyńską

Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem 10 tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.