Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

31.03.2016

Into Americas. Rok w podróży bez bankructwa

W czwartek 31 marca zapraszamy na spotkanie z Marią Hawranek i Szymonem Opryszkiem, którzy w Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie będą opowiadać o swojej podróży po Ameryce Łacińskiej.

- Dwa pytania zadawano nam najczęściej: czy w Ameryce Łacińskiej jest bezpiecznie? I skąd wzięliście pieniądze na roczny wyjazd? - mówią podróżnicy i dziennikarze. - Opowiemy m.in. o tym, jak przeżyć rok na trasie, nie wydać fortuny i nie zwariować. Jak mieszka się w faweli Rio de Janeiro, pracuje się na wolontariacie w kolumbijskiej szkole i jeździ stopem po drogach Ameryki Południowej. A że oboje jesteśmy reporterami, opowiemy także o historiach, które opisywaliśmy w trakcie naszej rocznej podróży.

Spotkanie zostanie połączone z promocją książki „Tańczymy już tylko w Zaduszki". To mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 18.30. Zapraszamy do Centrum Kultury Ruczaj, ul. Rostworowskiego 13.

 

Mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu.

Ameryki Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników. Niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom.

„Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów”.

Autorzy

Szymon Opryszek (ur.1987), reporter, publikuje m.in. „Dużym Formacie” i „Tygodniku Powszechnym”. Mieszkał w Afryce i na Kaukazie, ostatnio eksploruje Amerykę Łacińską. Najbardziej interesują go państwa upadłe.

Maria Hawranek (ur.1987), reporterka i hispanistka, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Najchętniej pisze o Ameryce Łacińskiej. Absolwentka UJ i Universidad de Sevilla.

Autorzy zostali wspólnie nominowani do Stypendium Newsweeka T.Torańskiej (2015) i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże (2014) za projekt Intoamericas.