Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.08.2015

Ile świat nam zawdzięcza!

„Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza" to drugi tom w serii Historia Polski 2.0. Jan Wróbel i Ewa Wróbel zapewniają ogromną dawkę optymistycznego patriotyzmu w bardzo praktycznym wydaniu.

Świat jest Made in Poland - twierdzą autorzy. I dają kilkadziesiąt przykładów na to, że świat wiele Polakom i Polkom zawdzięcza: kamerę filmową, spektakularne mosty, telewizję, kamizelkę kuloodporną, kasownik... i o wiele więcej. Nie o wszystkich tych osiągnięciach pamiętamy. Wróblowie miksują postacie historyczne ze współczesnymi, różne dziedziny zainteresowań, osoby znane i nieznane. Lekko i z wielkim humorem opisują m.in. : AK-owca, który skonstruował pierwszy laptop; himalaistkę Wandę Rutkiewicz; bulimiczkę Emilię Plater; Piłsudskiego ale nie Józefa, szaloną Modrzejewską, genialnego animatora Tomka Bagińskiego; aktorkę i społeczniczkę Annę Dymną; Janinę Ochojską ze stali; zarażającego entuzjazmem Jerzego Owsiaka, skromnego bohatera Karskiego; genialnego matematyka Banacha; a nawet chłopców, którzy skonstruowali księżycowy łazik. Jak i w pierwszej części całość jest bogato okraszona świetnymi rysunkowymi żartami.

II tom serii Historia Polski 2.0 jest prawdziwym uderzeniem dobrej energii. Autorzy (oboje są nauczycielami historii) przekonują, że warto pracować nad rozwojem swoich talentów. Ale odkrycie? Kto z nas nie padł nigdy ofiarą zgubnej prokrastynacji, niech pierwszy odłoży tę książkę. A kto szuka inspiracji, przeczyta ją wiele razy z przyjemnością i pożytkiem.

Przeczytaj fragment

Książki