Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.02.2017

Hollywood przygotowuje się do ekranizacji „Mistrza i Małgorzaty"

Producentki Swietłana Migunowa-Dali i Grace Loh zapowiedziały, że chcą zrobić film z budżetem między 50 a 100 milionów dolarów. Zamiar zekranizowania najsłynniejszej powieści Michaiła Bułchakowa pojawił się już dziesięć lat temu, ale bardzo długo trwało zdobycie praw autorskich i zgody na ekranizację.

-Bardzo trudno było uzyskać prawa do filmu z Fundacji Bułhakowa, a teraz wreszcie mamy audio-wizualne prawa i zebraliśmy silny zespół, który jest skazany na sukces" - powiedziała Swietłana Migunowa-Dali rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Nie są jeszcze znane nazwiska aktorów oraz reżysera, ale podobno zainteresowanie udziałem w tym projekcie jest duże. Trwają już prace nad scenariuszem. Producentki mają nadzieję, że w produkcję zaangażują się także filmowcy z Rosji, a część zdjęć uda się nakręcić w moskiewskim mieszkaniu Bułhakowa.

Michaił Bułhakow

Mistrz i Małgorzata

Tłumaczenie: Leokadia Anna Przebinda, Grzegorz Przebinda, Igor Przebinda

"Mistrz i Małgorzata" – fenomen literacki, który trafia na wszystkie listy „najważniejszych książek do przeczytania przed śmiercią”. Tę opowieść czyta się wielokrotnie, wraca się do niej po latach, odkrywając ją za każdym razem na nowo. To jedno z najbardziej tajemniczych dzieł światowej literatury, pełne zagadek, symboli, niedopowiedzeń.

Mogłoby się wydawać, że o arcydziele Bułhakowa powiedziano już wszystko. Grzegorz Przebinda, tłumacz, wybitny znawca Rosji i erudyta, udowadnia, że to nieprawda. Po 50 latach od ukazania się książki wraz z żoną Leokadią i synem Igorem przekłada ją na nowo. Tłumacze odkrywają kolejne warstwy fascynującej historii, rozwiewają wątpliwości, polemizują z poprzednimi przekładami. Oferują nowy klucz do odczytania tej wielkiej księgi, przybliżając ją współczesnemu czytelnikowi. To jeden z tych rzadkich przypadków, gdy przypisy czyta się z równą fascynacją co tekst samej powieści.

Michaił Bułhakow – człowiek o wielu twarzach: lekarz frontowy, aktor, dziennikarz, ale przede wszystkim genialny pisarz. Nad swoim największym dziełem – "Mistrzem i Małgorzatą" – pracował przez 12 lat. Chociaż druku nie doczekał, to w chwili wydania powieści z dnia na dzień zyskał nieśmiertelność.