Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.11.2016

Głośna książka Małgorzaty Halber zostanie wystawiona w teatrze w Kaliszu

W sobotę 26 listopada na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbędzie się premiera spektaklu „Najgorszy człowiek na świecie" według Małgorzaty Halber. Autorską adaptację powieści przygotowuje Anna Smolar, jedna z najbardziej obecnie docenianych polskich reżyserek.

Spektakl jest wariacją na temat głośnej książki Małgorzaty Halber „Najgorszy człowiek na świecie". Opisując swoje osobiste doświadczenie, autorka mierzy się z tabu kobiecego alkoholizmu i przekracza go, traktując nałóg jako symptom czegoś głębszego, trudnego do rozpoznania i nazwania.

Treść „Najgorszego człowieka na świecie" staje się dla Anny Smolar impulsem do stworzenia kameralnego eseju teatralnego o wymowie społecznej, w którym uzależnienie jest punktem wyjścia do opowiedzenia o upośledzeniu więzi międzyludzkich i relacji z samymi sobą.

W obsadzie znajdą się aktorzy kaliskiego teatru: Natasza Aleksandrowitch, Izabela Beń, Dawid Lipiński, Marcin Trzęsowski oraz Izabela Wierzbicka. Do pracy nad spektaklem reżyserka zaprosiła swój stały zespół realizatorski: scenografkę Annę Met oraz reżysera świateł i autora opracowania muzycznego Rafała Paradowskiego.

To nie jest spektakl o alkoholizmie
To nie jest wykład o uzależnieniach
To nie jest miting AA

Tu nie będzie opowieści o marginesie
Tu nie znajdziemy mitu wielkiego artysty
Ani najnowszych statystyk dotyczących Polek

Nie będziemy usprawiedliwiać
Nie będziemy nawracać
Nie będziemy gloryfikować
Ani wypełniać ankiet

Kim jesteśmy dla siebie?
My, członkowie rodziny, współpracownicy, sąsiedzi, współobywatele?
My twórcy i widzowie, zebrani w jednej sali?
Jak rozmawiamy?
Jak słuchamy?
Czy pomagamy?
Czy pogrążamy?
Czy jesteśmy zależni czy niezależni?

Książki