Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

12.05.2016

Festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej w Bolonii

W czwartek w Bolonii rozpoczyna się trzydniowy festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej, zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy przyznania jej literackiej Nagrody Nobla. Popularność poetki we Włoszech od lat jest kulturowym fenomenem.

Poezja polskiej noblistki, zmarłej w 2012 roku, „podoba się do szaleństwa" - pisze włoska prasa, zapowiadając wielką imprezę przygotowaną przez Instytut Polski w Rzymie we współpracy z władzami Bolonii i tamtejszym najstarszym na świecie uniwersytetem, a także między innymi Fundacją Wisławy Szymborskiej.

We Włoszech od lat mówi się o fenomenie popularności jej poezji i jest on analizowany w kolejnych publikacjach. Cytują ją w mediach jako ulubioną poetkę znani aktorzy i reżyserzy. Jej słowa pojawiają się na murach miast, w piosenkach i spektaklach teatralnych, w telewizji i na wykładach uniwersyteckich.

Spotkania z Szymborską, które odbyły się w aulach uczelni, salach kinowych i teatralnych wypełnionych do ostatniego miejsca, wskazywano jako dowód na to, że jest ona przez Włochów uwielbiana niczym „gwiazda rocka", co podkreślała prasa.

Inauguracja wielkiego festiwalu odbędzie się w czwartek wieczorem w Palazzo d'Accursio, siedzibie władz Bolonii. Pierwszym uroczystym wydarzeniem będzie tam wernisaż wystawy „Jarmark cudów", która będzie otwarta do końca maja. Zostaną na niej zaprezentowane słynne wycinanki poetki, projekty okładek i książek autorstwa Aliny Kalczyńskiej-Scheiwiller, a także rysunki z komiksu Alice Milani „Wisława Szymborska. Życie w obrazkach". Ta powieść graficzna ukazała się we Włoszech w ubiegłym roku i została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę oraz wielbicieli twórczości poetki. W Polsce w styczniu wydał ją Znak Emotikon.

Wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu „Chwilami życie bywa znośne" Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z 2009 roku; portretu poetki, nakreślonego także przez osobistości, które o niej mówią. Jest wśród nich Woody Allen, Umberto Eco i Vaclav Havel.

W sobotę na uniwersytecie Bolońskim zostanie zaprezentowany wybór „Lektur nadobowiązkowych" Wisławy Szymborskiej wydany w tym roku przez Znak.

Kolejny punkt festiwalu to spotkanie poetów i studentów pod hasłem: "Nie umiem się nadziwić: studenci tłumaczą Szymborską". Obecni będą studenci włoskiej polonistyki oraz poeci: Krzysztof Karasek, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jarosław Mikołajewski i Tomasz Różycki. Po nim odbędzie się następna debata - spotkanie poetów i przyjaciół Szymborskiej, połączone z lekturą jej wierszy.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Paweł Stasikowski powiedział, że w historycznych bolońskich pałacach przez trzy dni będzie trwało wielkie spotkanie czytelników, miłośników i badaczy jednej z największych przedstawicielek literatury XX wieku. - Wybór Bolonii nie jest przypadkowy - podkreślił Paweł Stasikowski, przypominając, że na mapie podróży poetki Włochy zajmowały zawsze szczególne miejsce. - To w Bolonii 27 marca 2009 roku odbyło się największe spotkanie noblistki z publicznością spośród wszystkich, w jakich uczestniczyła na świecie. W tym pamiętnym spotkaniu w Aula Magna di Santa Lucia na uniwersytecie udział wziął Umberto Eco, miłośnik jej poezji sam przez nią bardzo szanowany.
Na podstawie PAP

 

Książki