Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.07.2015

Fascynująca, inspirująca, bezwzględna

Zaczynała jako konkubina cesarza - została cesarzową imperium. W lipcu w Znak Literanova premiera przełomowej biografii kontrowersyjnej chińskiej władczyni „Cesarzowa wdowa Cixi". Jung Chang, autorka kultowych „Dzikich łabędzi" oraz monumentalnej biografii Mao Zedonga, w pracy nad biografią Cixi korzystała z liczącego 12 milionów dokumentów Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Ogromnej większości cytowanych w tej książce źródeł nie widział i nie używał dotąd nikt spoza Państwa Środka.

Postać cesarzowej budzi wśród historyków spory. Z jednej strony fascynuje, inspiruje, a drugiej przeraża swoją bezwzględnością. Cixi w mistrzowski sposób doszła do władzy - zaczynała jako szeregowa konkubina cesarza, lecz szybko usunęła w cień pozostałe nałożnice i wykorzystując bezdzietność pierwszej żony, stała się najważniejszą osobą w pałacu. Po śmierci cesarza objęła regencję w imieniu syna. Była władczynią absolutną, sprawowała rządy zza kurtyny -zawsze stała w ukryciu, a jednak pociągała za wszystkie sznurki. Jung Chang w swojej książce udowadnia, że to właśnie Cixi stworzyła współczesne Chiny, wprowadziła do Państwa Środka nowoczesność, walczyła z ubóstwem, wspomagała rozwój sztuki. W książce, na tle panoramicznego obrazu zmieniających się Chin, szkicuje intymny portret kobiety - bezwzględnej władczyni, konkubiny, ale także matki i kobiety, która potrafiła kochać.

Jung Chang zasłynęła autobiograficzną powieścią „Dzikie łabędzie", w której opisała życie swojej babci, matki i własne. Losy tych trzech kobiet odzwierciedlają najnowszą historię Chin od schyłku cesarstwa do końca lat siedemdziesiątych XX wieku. W lipcu autorka będzie gościć w Polsce.

Przeczytajcie fragment książki

Jung Chang

Cesarzowa wdowa Cixi

Tłumaczenie: Anna Gralak

Książka autorki kultowych "Dzikich łabędzi"

„Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, to nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi” – mawiała.

W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.
Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna – tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj krępowania stóp dziewczynkom.
Choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nigdy oficjalnie nie objęła tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój – z tragicznym skutkiem.


Jung Chang to autorka słynnych "Dzikich łabędzi" oraz monumentalnej biografii Mao Zedonga. W pracy nad biografią Cixi korzystała z liczącego 12 milionów akt Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Ogromnej większości cytowanych w tej książce źródeł nie widział i nie używał dotychczas nikt spoza Państwa Środka. Książki Chang są zakazane w Chinach.

***

„Cesarzowa wdowa Cixi jest prawdopodobnie najbardziej niezwykłą kobietą, jaka kiedykolwiek rządziła wielkim narodem. Epoka jej rządów to klucz do zrozumienia Mao i współczesnych Chin”.
/Andrew Adonis, „The New European”/

„Barwna, pełna dramatów opowieść o buncie, walce, intrygach, rywalizacji, obcej inwazji, karze i zakazanej miłości”.
/Bel Mooney, „Daily Mail”/

„Prawdziwy obraz rządów Cixi. Jej historia jest ważna i bardzo sugestywna”.
/Orville Schell, „The New York Times”/

„Pełna nowych odkryć, wciągająca i zaskakująca historia niesamowitej władczyni. Książka odsłania na nowo tę kobietę: ambitną, czasem okrutną, ale pragmatyczną i jedyną w swoim rodzaju”.
/Simon Sebag Montefiore, „BBC History Magazine”/