Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.07.2015

Fascynująca, inspirująca, bezwzględna

Zaczynała jako konkubina cesarza - została cesarzową imperium. W lipcu w Znak Literanova premiera przełomowej biografii kontrowersyjnej chińskiej władczyni „Cesarzowa wdowa Cixi". Jung Chang, autorka kultowych „Dzikich łabędzi" oraz monumentalnej biografii Mao Zedonga, w pracy nad biografią Cixi korzystała z liczącego 12 milionów dokumentów Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Ogromnej większości cytowanych w tej książce źródeł nie widział i nie używał dotąd nikt spoza Państwa Środka.

Postać cesarzowej budzi wśród historyków spory. Z jednej strony fascynuje, inspiruje, a drugiej przeraża swoją bezwzględnością. Cixi w mistrzowski sposób doszła do władzy - zaczynała jako szeregowa konkubina cesarza, lecz szybko usunęła w cień pozostałe nałożnice i wykorzystując bezdzietność pierwszej żony, stała się najważniejszą osobą w pałacu. Po śmierci cesarza objęła regencję w imieniu syna. Była władczynią absolutną, sprawowała rządy zza kurtyny -zawsze stała w ukryciu, a jednak pociągała za wszystkie sznurki. Jung Chang w swojej książce udowadnia, że to właśnie Cixi stworzyła współczesne Chiny, wprowadziła do Państwa Środka nowoczesność, walczyła z ubóstwem, wspomagała rozwój sztuki. W książce, na tle panoramicznego obrazu zmieniających się Chin, szkicuje intymny portret kobiety - bezwzględnej władczyni, konkubiny, ale także matki i kobiety, która potrafiła kochać.

Jung Chang zasłynęła autobiograficzną powieścią „Dzikie łabędzie", w której opisała życie swojej babci, matki i własne. Losy tych trzech kobiet odzwierciedlają najnowszą historię Chin od schyłku cesarstwa do końca lat siedemdziesiątych XX wieku. W lipcu autorka będzie gościć w Polsce.

Przeczytajcie fragment książki

Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, wciąż nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi – mawiała.

W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.
Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna – tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom.
Jednak choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nigdy oficjalnie nie objęła tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój – z tragicznym skutkiem.

Jung Chang to autorka słynnych „Dzikich łabędzi” oraz monumentalnej biografii Mao. W pracy nad biografią Cixi korzystała z liczącego 12 milionów dokumentów Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Ogromnej większości cytowanych w tej książce źródeł nie widział i nie używał dotąd nikt spoza Państwa Środka.