Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

07.03.2017

Fascynująca Ameryka Łacińska

We wtorek 7 marca Koło Naukowe Studiów Latynoamerykańskich UJ zaprasza do Krakowa na spotkanie z Mają Hawranek i Szymonem Opryszkiem - podróżnikami, dziennikarzami, reporterami m.in. Dużego Formatu i Tygodnika Powszechnego, autorami bloga www.intoamericas.com, a przede wszystkim zbioru reportaży "Tańczymy już tylko w Zaduszki".

Goście będą opowiadać m.in. o pracy w duecie reporterskim, o swojej książce, pozytywach i wyzwaniach pracy w Ameryce Łacińskiej i swojej fascynacji tym regionem. Będzie również czas na pytania od publiczności i dyskusję dotyczącą problematyki latynoamerykańskiej.

Spotkanie odbędzie się w ramach panelu wieczornego Konferencji Latynoamerykańskiej "Polski reportaż w Ameryce Łacińskiej" odbywającej się w Zakładzie Ameryki Łacińskiej IAiSP UJ.
Spotkanie odbędzie się w kawiarni Pauza in Garden (ul. Rajska 12) o godz. 18.30.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, zapraszamy!

 

Mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu.

Ameryki Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników. Niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom.

„Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów”.

Autorzy

Szymon Opryszek (ur.1987), reporter, publikuje m.in. „Dużym Formacie” i „Tygodniku Powszechnym”. Mieszkał w Afryce i na Kaukazie, ostatnio eksploruje Amerykę Łacińską. Najbardziej interesują go państwa upadłe.

Maria Hawranek (ur.1987), reporterka i hispanistka, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Najchętniej pisze o Ameryce Łacińskiej. Absolwentka UJ i Universidad de Sevilla.

Autorzy zostali wspólnie nominowani do Stypendium Newsweeka T.Torańskiej (2015) i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże (2014) za projekt Intoamericas.