Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

11.01.2016

Eric-Emmanuel Schmitt członkiem jury Nagrody Goncourtów

Z przyjemnością informujemy, że nasz autor Eric-Emmanuel Schmitt został członkiem jury Nagrody Goncourtów, najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej.
Nagroda przyznawana jest najlepszemu w danym roku utworowi prozatorskiemu (zwykle są to powieści).
Eric-Emmanuel Schmitt sam jest laureatem Nagrody Goncourtów, którą otrzymał w 2010 roku za opowiadanie „Koncert ku pamięci Anioła" ze zbioru „Trucicielka".

Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Studiował filozofię na prestiżowej uczelni École Normale Supérieure, uważanej za kuźnię francuskiej elity intelektualnej. Po studiach zrobił doktorat i wykładał filozofię na Université de Savoie. Ostatecznie zwrócił się ku literaturze. Wielbiciel teatru (ma swój własny: Théâtre Rive Gauche w Paryżu) i muzyki (doskonale gra na fortepianie). Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. Tylko w Polsce sprzedało się ponad 1 300 000 egzemplarzy książek Schmitta. Uwielbiany i doceniany przez czytelników w 2014 r. otrzymał nagrodę Ambasadora Czytelnictwa, przyznaną przez Instytut Książki i Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce.

A już 17 lutego w polskich księgarniach pojawi się jego nowa książka „Zazdrośnice". Eric-Emmanuel Schmitt sprawdza, do czego jesteśmy zdolni, gdy zawładnie nami zazdrość i uraza. Jak cienka linia dzieli miłość i nienawiść, przyjaźń i zemstę? 

Najnowsza powieść Erica Emmanuela Schmitta

Nienawidzę miłości. Pragnę się buntować przeciwko niej. Jeśli kochać oznacza cierpieć, przestać być panem samego siebie, zostać niewolnikiem, to ja nie chcę kochać.
Wolę uderzać. Wolę prowokować.
Pragnę pokoju, nie wojny. Jednak gdyby okazało się, że to nieuniknione, prowadziłabym wojnę.


Anouchka, Julia, Raphaëlle, Colombe – cztery przyjaciółki od serca, na zawsze. Od dziecka zwierzały się sobie ze wszystkiego, dzieliły każdą radością i smutkiem. Wierzą, że miłość przemija, lecz przyjaźń jest wieczna. Jednak gdy Raphaëlle zaczyna korespondować z chłopakiem, z którym spotykała się Julia, więzi łączące cztery przyjaciółki zostają wystawione na ciężką próbę…

W swojej najnowszej książce Eric-Emmanuel Schmitt sprawdza, do czego jesteśmy zdolni, gdy zawładnie nami zazdrość i uraza. Jak cienka linia dzieli miłość i nienawiść, przyjaźń i zemstę?