Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

05.12.2016

Eduardo Mendoza laureatem Nagrody Cervantesa 2016

Uwielbiany w Polsce pisarz Eduardo Mendoza, został laureatem tegorocznej Nagrody Cervantesa, najważniejszego wyróżnienia literackiego w świecie hiszpańskojęzycznym przyznawanego za całokształt twórczości. Autora doceniono za wniesienie „nowego stylu narracji do hiszpańskiej beletrystyki".

Nagroda Cervantesa jest wręczana od 1976 r. i przyznawana za całokształt twórczości. Jej laureatem może zostać każdy pisarz tworzący w języku hiszpańskim, niezależnie od kraju pochodzenia, ale przyjęło się, że wyróżnienie wręczane jest naprzemiennie: raz autorowi z Hiszpanii, raz autorowi z krajów latynoamerykańskich. Do najbardziej znanych laureatów należą Jorge Luis Borges, Octavio Paz, Carlos Fuentes i Mario Vargas Llosa. Nazywana jest „Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego".

Oprócz symbolicznego medalu laureat otrzymuje 125 tysięcy euro. Eduardo Mendoza odbierze nagrodę 23 kwietnia 2017 roku, w rocznicę śmierci Cervantesa, autora „Don Kichota".

Eduardo Mendoza jest bardzo popularny w Polsce. Czytelnicy pokochali go za oliwkową serię, której kolejna część „Tajemnica zaginionej ślicznotki" właśnie ukazała się w Znaku.
Jednak ceniony jest także za poważniejsze książki jak „Prawdy o sprawie Savolty", „Walka kotów" czy „Wyspa niesłychana".

Książki