Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.08.2016

Dwie książki Znaku w półfinale Angelusa

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu. Wśród nich znalazły się „Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaité oraz „Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert.

Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagrodę stanowią czek na kwotę 150 tys. zł oraz statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Wtedy także poznamy laureata nagrody dla tłumacza. Kilka dni wcześniej dowiemy się kto został laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Jest on wybierany w głosowaniu na stronie internetowej nagrody spośród 7 książek zakwalifikowanych przez jury do finału.

Finałowa siódemka książek nominowanych do nagrody zostanie ogłoszona na początku września i kilka dni później na stronie angelus.com.pl zostanie uruchomiona aplikacja umożliwiająca oddanie głosu na wybraną pozycję.

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi" - Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec. 

"Silva rerum" to wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej histori. 

Książki