Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

15.10.2014

Czy terroryzm zagraża Polsce?

Dowiemy się na spotkaniu z Wojciechem Ladą, autorem książki Polscy terroryści, w środę 15 października w Warszawie. Poprowadzi je Koordynator zespołu analiz zamachów bombowych.

Czy walka o ojczyznę usprawiedliwia największe zbrodnie?

W głośnym zamachu na pociąg w Bezdaniach bierze udział Piłsudski i trzech późniejszych premierów Polski. Przyszły prezydent Mościcki konstruuje bomby. Zwykli robotnicy zabijają po godzinach. Charyzmatyczni liderzy organizują siatkę konspiracji i tajne kursy wojskowe. Zaborcy nazywali ich „terrorystami". Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.

Spotkanie z Wojciechem Ladą, autorem książki Polscy terroryści odbędzie się w środę 15 października o godz. 18.00 w kawiarni Retrospekcja w Warszawie (ul. Bednarska 28/30). Spotkanie poprowadzi Grzegorz Cieślak, Koordynator zespołu analiz zamachów bombowych z Centrum Badań nad Terroryzmem w Collegium Civitas.

Zapraszamy!

Spotkanie autorskie z Wojciechem Ladą w Warszawie

Terroryści czy patrioci? Po trupach do wolności

W głośnym zamachu na pociąg w Bezdanach bierze udział Piłsudski i trzech późniejszych premierów Polski. Przyszły prezydent Mościcki konstruuje bomby. Zwykli robotnicy zabijają po godzinach. Polityczni awanturnicy porywają się na najbardziej brawurowe akcje. Charyzmatyczni liderzy organizują siatkę konspiracji i tajne kursy wojskowe. Wszyscy są gotowi zginąć za wolność Polski.

Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Przeprowadzali zamachy na rosyjskich przywódców, strzelali do carskiej policji. W domach produkowali bomby, pod łóżkami ukrywali broń, spiskowali pod nosem zaborcy.

Mówili o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.

Dziś nazwalibyśmy ich terrorystami.