Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.01.2016

Cztery nominacje do Oscara dla „Dziewczyny z portretu"!

„Dziewczyna z portretu", nowy film Toma Hoopera, który w 2011 roku otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera za „Jak zostać królem", ma szansę na statuetkę złotego rycerza w czterech kategoriach. Film powstał na podstawie powieści Davida Ebershoffa, która właśnie ukazała się w Znak literanova.

Akademia Filmowa doceniła gwiazdorską obsadę tej produkcji. Eddie Redmayne powalczy o Oscara w kategorii najlepszy aktor m.in. z Leonadro DiCaprio, a nazwisko Alicii Vikander pojawiło się na liście nominacji dla najlepszych aktorek drugoplanowych. „Dziewczyna z portretu" została nominowana również w kategoriach scenografia i kostiumy.

Książka Davida Ebershoffa to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły życiem dwojga duńskich artystów, Einara i Gerdy Wegenerów. Mężczyzna jako jedna z pierwszych osób w historii poddał się w latach trzydziestych operacji zmiany płci. Był później znany jako kobieta, Lili Elbe. To pełna subtelności, liryczna opowieść o odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada.

Film wchodzi do polskich kin 22 stycznia.

David Ebershoff

Dziewczyna z portretu

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń

Greta sama zaproponowała Einarowi, żeby założył pończochy i damskie buty. Chciała dokończyć zamówiony kobiecy portret, a modelka nie mogła przyjść do pracowni.
Mąż – mężczyzna o subtelnych rysach i drobnej budowie ciała – zdawał się idealny do tego zadania. Ot, niewinna prośba, artystyczny żart…
Greta nie mogła przypuszczać, że ta chwila zmieni całe jej życie: obudzi w nim pragnienie, które trudno będzie zlekceważyć i uciszyć.

Dziewczyna z portretu to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły życiem dwojga duńskich artystów: Einara i Gerdy Wegenerów.
To pełna subtelności, liryczna opowieść o odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada.

Na podstawie książki powstał FILM TOMA HOOPERA z gwiazdorską obsadą
Oscarowy EDDIE REDMAYNE w roli głównej!
W filmie zobaczymy też Alicię Vikander, Amber Heard i znanego ze Skyfall Bena Whishawa.