Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.03.2018

Czego pragniemy, a w co wierzymy?

Wydawnictwo Znak serdecznie zaprasza na spotkanie z Chantal Delsol, francuską filozofką, członkinią Akademii Francuskiej, autorką książki Kamienie węgielne. Na czym nam zależy?
W dyskusji poświęconej kondycji duchowej Zachodu, oprócz Autorki, udział wezmą: tłumaczka książki prof. Małgorzata Kowalska, prof. Piotr Augustyniak, prof. Czesław Porębski. Spotkanie poprowadzi Henryk Woźniakowski.
Wtorek 13 marca, godzina 18.00
Małopolski Ogród Sztuk przy ul. Rajskiej 12, sala kinowa
Spotkanie odbędzie się z udziałem tłumacza. 

Spotkanie z: Chantal Delsol,

Data spotkania: Wtorek, 13 marca 2018

Godzina: 18:00

Gdzie: Małopolski Ogród Sztuk przy ul. Rajskiej 12, sala kinowa

Prowadzący: Henryk Woźniakowski

Chantal Delsol

Kamienie węgielne. Na czym nam zależy?

Tłumaczenie: Małgorzata Kowalska

"Dzisiaj nasz świat jest rozbity i nierzeczywisty, a pojęcia są ułomne. Żyjemy na resztkach tego, czego fundamenty stale podcinamy" – diagnoza postawiona przez Chantal Delsol jest raczej ponura. Francuska filozofka pyta nas – współczesnych Europejczyków – o to, na czym nam zależy.
Jakimi zasadami kierujemy się w życiu? Co stanowi podstawę naszej tożsamości? Dlaczego zdradzamy wartości europejskie i szukamy dla nich substytutów? Sięga w głąb europejskiej tradycji i odkrywa jej elementarne zasady, nasze kamienie węgielne, odniesienia kulturowe, które – w głębi serca – kochamy i bez których nie potrafimy się obejść.

"Późna nowoczesność sprawia, że wstydzimy się kochać konkretną ojczyznę, każe nam być obywatelami świata i kochać cały świat, udając, że inne światy kulturowe są nam tak samo bliskie jak nasz własny. (…) Ale to wszystko jest sztuczne. Kochać można tylko to, co szczególne. Żadna kobieta nie kocha wszystkich mężczyzn ani odwrotnie. Miłość do świata kulturowego jest przywiązaniem do konkretnej, szczegółowej kultury i nie ma w tym nic wstydliwego."
/z Wprowadzenia/