Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.10.2015

Cała prawda o Romanowach

Życie i śmierć ostatnich członków dynastii Romanowów nadal jest osnuta tajemnicą i wciąż powraca w sporach między ekspertami medycyny sądowej, przywódcami religijnymi a rosyjską elitą polityczną. W księgarniach ukazała się właśnie książka Helen Rappaport "Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów" - to pierwszy wyrazisty portret czterech córek cara Mikołaja II i fascynujące, wyczerpujące studium ich życia. Ta książka pokazuje Europę i carską Rosję z perspektywy małych księżniczek.

Autorka, Helen Rappaport, jest ekspertem w zakresie historii Rosji oraz historii epoki wiktoriańskiej (skupia się na okresie 1837-1918). Jej wielką pasją jest wydobywanie zaginionych historii z przypisów i ożywianie starych tematów poprzez rzucenie na nie nowego światła.

„Telegraph" napisał o książce: „Cztery siostry doskonale odtwarzają klaustrofobiczną atmosferę matczynej miłości Aleksandry. Dzięki rzetelnej wiedzy, znajomości ocalałych źródeł historycznych i fascynacji autorki tematem jest to studium jedności, które dobitnie obrazuje siłę rodzinnych więzów.

Zaś „Publishers Weekly" napisał: „Rappaport wychwytuje fragmenty listów i wpisów w dziennikach, by pokazać nam rozwagę i inteligencję sióstr. Czytelników porwie ta niespieszna, jednak nasycona informacjami narracja rzucająca nowe światło na życie czterech córek."

18 października 2015 r. dwójka dzieci ostatniego cara Rosji Aleksy i Maria po niemal 100 latach miała spocząć obok rodziców w soborze św. Piotra i Pawła. Autentyczność ich szczątków została potwierdzona dzięki badaniom DNA w 2008 r. Jednak Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ponownie otworzył dochodzenie w sprawie morderstwa rosyjskiej rodziny carskiej i badania szczątków Aleksa i Wielkiej Księżnej Marii. W związku z tym ceremonia pochówku dwojga dzieci Romanowów została tymczasowo przeniesiona na luty 2016 r.

Na zdjęciu Mikołaj i Aleksandra.

Przeczytajcie fragment książki

Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku.

Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty.

Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.